Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 2. 2017
rozbor dopisu

"Petra se snaží o spolupráci, Paroubek útočí," tvrdí psycholog

Dopis jiřího Paroubka
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Vztah manželů Paroubkových se otřásá v základech. Petra od expremiéra odešla, zanechala pouze dopis s vysvětlením. Text rozebral odborník na partnerské vztahy.

Psycholog Tomáš Morávek, který se specializuje mimo jiné na problémy v partnerském soužití, odborně vysvětlil text v dopise na rozloučenou, kterým oznámila Petra Paroubková svému muži konec jejich vztahu.

 

Odborník upozornil, že se jedná jen o přepis dopisu, nemusí být celý - věty mohou být vytržené z kontextu.

 

Rozbor dopisu od Petry Paroubkové

Jirko, nemohla jsem jinak. Taky jsem už nemohla dál. Poslední týdny jsem měla strach z tvých reakcí. Tlačil jsi na mě a psychicky mě vydíral. Nejspíš ti to nedocházelo. Žila jsem v neustálém strachu, s čím přijdeš.


"Petra Paroubková nepoužila útočný tón. Spíše vysvětlila, co se s ní dělo. Je to typicky ženské chování. I když mluví o strachu, nedělal bych z toho velkou vědu. Není to strach z fyzického násilí - pravděpodobně si ubližují svými konflikty, protože se mají stále rádi," tvrdí psycholog.

 

Reportáž: Konec manželství? Paroubkovi mají krizi

Kromě toho jsou tady tvoje tajemství. To už taky nezvládám. Stresy kolem tvé práce mě před 2 roky málem zabily. To se nesmí kvůli Margaritce opakovat.

"Má evidentně strach a obavy, aby se nezhoršil její špatný zdravotní stav. Je to citově zabarvené sdělení. Jde vidět, že je matka, které jde o dobro dcery," řekl psycholog.

 

Tohle pravidlo platí podle psychologa u matek všeobecně: "Když se ženě něco stane, má pak mnohem větší strach o budoucnost svého dítěte. Ženy se bojí, aby neodešly z tohoto světa. Přejí si být se svým dítětem, které matku potřebuje," vysvětlil psycholog.

 

Kvůli ní se musíme rychle domluvit na péči. Nemsti se jí, má tě ráda. Pořád o tobě hezky mluvíme a to se nezmění. Vždy tě budu mít ráda jako otce naší dcery. Já už ale nemůžu dál, ber prosím ohledy na můj zdravotní stav. Já, pokud to bude možné, ti vždy pomůžu.

 

"V dopise je mnohem více vstřícnosti, než projevil Paroubek ve své odpovědi. Petra tvrdí, že když už k rozchodu došlo, nemusejí se z nich stát nepřátelé. Věří, že spolu mohou v budoucnu vycházet. Je to reakce vstřícné manželky. Citlivější ženy, která se nechce prát," řekl a pokračoval: "Jde vidět, že problémy jsou vleklé. Zřejmě už opravdu nemůže dál, jak sama tvrdí," myslí si psycholog.

 

Tomáš Morávek upozornil, že tón, se kterým na začátku rozchodu partneři mluví, je velmi důležitý pro další komunikaci. "V dopise jde vidět, že má Petra Paroubková zájem o mír. Jiří Paroubek ve své odpovědi naopak reagoval velmi útočně," uzavřel psycholog. Rozbor Paroubkova dopisu naleznete ZDE.

has TN.cz