Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2018 15:11
Neštěstí v Rusku

Za pádem letadla mohl být zamrzlý ukazatel. Piloti hlásili problémy

Vyšetřování pádu ruského letadla
Zdroj: ČTK
Na místě stále probíhá vyšetřování

Piloti letadla, které se v neděli zřítilo nedaleko Moskvy, hlásili před startem problémy. I přesto se rozhodli vzlétnout. Podle předběžných výsledků vyšetřování mohl pád letounu způsobit poškozený ukazatel rychlosti. V troskách zemřelo 71 lidí, pátrači už objevili 1500 částí těl.

Policisté ve spolupráci s odborníky dál vyšetřují zřícení ruského letounu. Zatím téměř jistě vyloučili teroristický útok. Letecký výbor po prošetření první černé skříňky oznámil, že za pádem letadla mohla být špatná rychlost kvůli "zamrzlému" ukazateli rychlosti, píše RT.com.

 

Tomu by odpovídala i zpráva ruských médií, podle kterých piloti hlásili problémy už na ranveji. Jaké potíže měli, ale neuvedli, a nakonec se i přesto rozhodli vzlétnout z Moskvy do Orsku. Letoun dopadl asi 80 kilometrů od hlavního města, jen několik minut po startu.

 

"Vzlétneme za několik minut. Kontaktovali jsme technický tým, máme problémy. Doslova za minutu vám řekneme, jestli se vrátíme a počkáme, nebo odstartujeme," citoval portál Daily Mail jednoho z pilotů při rozhovoru s kontrolní věží.

 

 

 

"Díky, nashle," zní ale nakonec poslední slova z letadla. Vše se odehrálo při nájezdu na ranvej, kdy posádka naposledy kontroluje, jestli vše funguje, jak má. Vyšetřovatelé doufají, že s dalšími podrobnosti pomůže ještě druhá černá skříňka, která nahrává zvuky z kokpitu.

 

Ruské ministerstvo informovalo, že pátrači za necelé tři dny našli 1489 částí těl a 498 úlomků trosek. Identifikace obětí je velmi náročná, úřady už proto požádaly příbuzné, aby dorazili na odběr vzorků DNA. Při neštěstí zemřelo všech 65 pasažérů a 6 členů posádky.


Jednou z obětí je mladá Natálie, jejíž děti teď chtějí úřady rozdělit. Více v reportáži TV Nova:

epa TN.cz
Reklama