Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 16:18
Šlendrián

Výmluva na osobu blízkou stále funguje! Kdy ji použít? PŘEHLED

Zdroj: TN.cz

Před měsícem jsme vás informovali o případu, kdy řidič stříbrného auta agresivní jízdou na dálnici D11 ohrozil posádku druhého vozu a donutil ho prudce brzdit. Přesto nyní vše nasvědčuje tomu, že incident zůstane bez trestu.

Počínání šoféra stříbrného vozu zachytila palubní kamera v druhém autě. Na záběrech je jasně vidět, jak pirát nejprve udělá "myšku".

Reklama


A pak druhé auto vybrzdí. Policie po prostudování videa oznámila, že o trestný čin se nejedná, protože se nestala dopravní nehoda, ani nebylo ohroženo víc lidí.


Přesto řidiči hrozila ztráta až sedmi bodů, pokuta do výše deseti tisíc a navrch až roční zákaz řízení. Nyní ovšem vše nasvědčuje tomu, že pirát nakonec vyvázne zcela bez trestu.

Anketa

Měly by výmluvy na osobu blízkou ze zákona úplně zmizet?

Hlasovalo 931 lidí.

Podle informací TN.cz se totiž hříšník vymluvil na osobu blízkou a jeho přestupek tak skončí s největší pravděpodobností "v propadlišti dějin".
 

Přesto se traduje, že výmluvy na osobu blízkou už nefungují a pachatelé dopravních přestupků už se za ně neschovají. Vývoj případu zaskočil i zkušeného advokáta Jana Černého."Odpovědnost je na majiteli nebo provozovateli hřešícího vozu. A pokud odmítne říct, kdo seděl za volantem, hrozí mu dokonce vyšší postih," říká Černý.
 

Jenže to tak neplatí vždy. Sice zmizely ty nejkřiklavější případy, kdy se řidiči vyfocení radarem vymlouvali právě na to, že auto řídil někdo z jejich blízkých, ale institut osoby blízké existuje dál.
 

Kdy se na osobu blízkou nemůžete vymluvit:


Právnická nebo fyzická osoba dle § 125f zákona č. 361/2000 Sb. o přestupcích za správní delikt odpovídá pokud


- Porušení pravidel bylo zjištěno prostřednictvím automatizovaného technického prostředku používaného bez obsluhy při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích nebo se jedná o neoprávněné zastavení nebo stání.

- Porušení povinností řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje znaky přestupku podle tohoto zákona

- Porušení pravidel nemá za následek smrt


Jinými slovy: Pokud špatně zaparkujete nebo vás vyfotí radar při rychlé jízdě, pokutě se fíglem s osobou blízkou nevyhnete.


 


Kdy institut osoby blízké funguje dál:


Při předvolání podle zákona o policii je policista oprávněn požadovat podání vysvětlení, a však zákon umožňuje občanům odepřít podání vysvětlení.

- 3§ 61 zákona č. 273/2008 Podání vysvětlení nesmí být od osoby požadováno, pokud by tím porušila zákonem stanovenou nebo státem uznanou povinnost mlčenlivosti, ledaže by byla této povinnosti příslušným orgánem nebo tím, v jehož zájmu tuto povinnost má, zproštěna. Osoba může vysvětlení odepřít pouze, pokud by jim sobě nebo osobě blízké způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za správní delikt.


Jinými slovy: Pokud se bojíte, že vaše výpověď by mohla vás nebo vaše blízké dostat za mříže nebo vás stát hodně peněz na pokutách, nemusíte vypovídat. Podobné pravidlo platí i při svědectví u soudu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Po třech hodinách řízení chybujeme jako opilí
Kolik skutečně stojí provoz auta. PŘÍKLAD

pez TN.cz
Reklama