Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 5. 2015
Potíže nekončí

Restaurace v Dejvicích mají kvůli špatné vodě obří ztráty!

Zdroj: TV Nova

Voda v pražských Dejvicích nebude pitná ještě nejméně dva dny, řekl na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Radnice podá kvůli znečištění bakteriemi a viry trestní oznámení na neznámého pachatele, dodal.

Velké problémy mají místní restauratéři, kterým utíkají zisky. V normální den například hospoda vydá 120 obědů, nyní je to sotva třetina tohoto počtu.


Restaurace nakupují balenou vodu, ze které vaří, nakupují větší množství dezinfekční prostředků a třeba jídla, která o víkendu připravili na pondělí, museli vyhodit. Největší ztráty ale budou kvůli tomu, že lidé do restaurací teď chodí jen minimálně.


Majitel restaurace Jan Jurke odhaduje, že bude požadovat kompenzaci vee výši 100 tisíc za ušlý zisk. Pražská primátorka Adriana Krnáčová zase slíbila, že si pořádně posvítí na smlouvy mezi městem a vodárnami.


"Voda, která teče z kohoutku v Praze 6, stále není pitná a nebude ještě dva dny. Čeká se na další výsledky testů, které dělá hygienická stanice," řekl Kolář. Podle něj je ale možné vodu používat k mytí nádobí a k základní osobní hygieně. Použitelná je i po převaření.


Radnice rovněž požádala magistrát o další pomoc. Do akce budou zapojeni hasiči, kteří pomůžou s distribucí vody do domácností seniorům a handicapovaným. Také vznikne nová infolinka.


Radnice podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Může tam být několik trestných činů. Konkrétní starosta nebyl.


Hygienici ve vzorcích stolice nemocných lidí nově objevili i tzv. noroviry, které způsobují akutní průjmová onemocnění. Dosud se mluvilo pouze o přítomnosti koliformních bakterií.


Pražské vodovody a kanalizace (PVK) konečně nalezly slepé rameno, které zřejmě kontaminaci vody zavinilo. "Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu. Zítra (ve čtvrtek) druhou část projde kamera a následně budeme zaslepovat to rameno," řekl ředitel PVK Petr Mrkos.


Voda byla kontaminována v pátek. Bez pitné vody je v současné době asi 32 tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče.

tn.cz / ČTK