Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 1. 2016
Pivní revoluce

Vzali nám desítku a dvanáctku! Teď zmizí i ležák a výčepní pivo!

Zdroj: TV Nova

Plné nebo silné? Takhle zřejmě dostanete na výběr po tom, co si v hospodě objednáte pivo. Ministerstvo zemědělství totiž přemýšlí o změně jeho značení. Ležák by tak nově byl už jen pivní styl, nikoli označení pro jedenáctky a dvanáctky. Pokud změna projde, chce Český svaz pivovarů a sladoven Čechy o typech piva poučit.

Čeští pivovarníci bojují za přeoznačení českého piva, aby prý ve světě nebylo pro smích. Ležák totiž znamená všude jinde na světě déle než měsíc spodně kvašený druh. U nás je to označení pro jedenáctku a dvanáctku. "To je blbost, to je jak bílý černoch," tvrdí Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

 

A přidávají se další kritici. "Nám, jako minipivovarům by stačilo, kdyby zmizel tenhle nesmysl, stejně jako označování všech tmavých piv se stupňovitostí osmnáct až devatenáct jako porter," vysvětluje Marek Kocvera z Klášterního pivovaru.

 

Změnu by mohla přinést nová vyhláška, na základě které by se jedenácti a dvanáctistupňové pivo označovalo jako plné - namísto ležáku. Třináct a více by se zase mělo jmenovat silné - místo speciální. Označení stupňovitosti piva by pak mělo být dobrovolné.

 

 

O tuto změnu jde především menším pivovarům, přeoznačení piv se ale ty velké nebrání. Přestože na samém počátku nové éry by mohl nastat pěkný zmatek. "Myslím si, že si na to konzumenti hned nezvyknou. Nedokážu si představit, že by si teď v hospodě někdo objednával jedno plné, jedno silné," říká Kocvera.

 

Prezident svazu minipivovarů si naopak myslí, že lidé se postupně označení naučí. "Já myslím, že si zvyknou, i když je to trochu bouře ve sklenici vody. Ležák nám zůstane, akorát nebude pšeničný," dodal Šuráň.

 

 

Jestli ale na nějakou změnu dojde, vůbec není jasné. "Udělali jsme určitý návrh vyhlášky, ale teď se na základě probíhající diskuze spíše kloníme k tomu, aby to zůstalo tak, jak to je," prohlásil ministr zemědělství Marián Jurečka. Definitivní slovo ale padne až začátkem února.
 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.1. | 22:11 Vladimír Závůrka
25
Nikdy jsem si neobjednával k pití ležák, ale jedenáctku, anebo plnotučný ...
20.1. | 21:25 pichav
-17
PIVO OPRAVDU PRO CECHY !!!! NOMENOMEN !!!! CESI NEJDRIV SEDI A CHLASTAJI !!!! ...
21.1. | 13:12 hladik josef
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to pivo nechlastejte ať si ho ministr strčí víte kam.Já už delší dobu pivo nepiju protože pít vodu za 20kaček na to jim kašlu
21.1. | 11:19 maxfox
5
Náhlasit nevhodný komentář
Už je zapotřebí celou EU poslat do pr dele a přestat si nechat poroučet jejich chu joviny.Myslím,že je to na jednotlivých zemích,jak si co pojmenují a EU by se měla zabývat důležitějšími věcmi jako třeba černí bubáci.
20.1. | 23:51 Jan Pavel
-5
Náhlasit nevhodný komentář
chci pr.cat pichava do pr.dele, jsem nadrženej muslim
20.1. | 23:15 Robert Matula
11
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě jsem neslyšel, že by si někdo objednával ležák apod. ale vždycky se řekne číslo a nebo jenom značka piva, protože mají na výběr stejně jenom jedno. Takže pokud tohle zůstane tak si s tím zbytkem značení dělejte co chcete pokud nemáte co na práci...
20.1. | 22:39 allanaldik
8
Náhlasit nevhodný komentář
co treba názvy samoser, poradnyser, vsechnoser a posledni vybliozoser.
20.1. | 22:11 Vladimír Závůrka
25
Náhlasit nevhodný komentář
Nikdy jsem si neobjednával k pití ležák, ale jedenáctku, anebo plnotučný (dvanáctku). A nikdy jsem si nevšiml, že by se cizinci smáli názvu ležák a nemyslím, že by to i někdy řešili.Zase se jenom vymýšlejí kokotiny.
20.1. | 22:08 yjy
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jak se pivo bude jmenovat oficiálně, mne nezajímá.. Hlavně, aby číšník rozuměl, když mu řeknu Plzeň.. Na ochutnávce piv, ochutnávám.. A v malých pivovarech se domluvím, většinou s majitelem nebo sládkem, ať mi začne točit od nejslabšího po nejsilnější a to piju zbytek návštěvy..
20.1. | 22:00 nichts obernichts
11
Náhlasit nevhodný komentář
Asi jsem to nepochopil, mel jsem za to ze se jedna o "pouhe" prejmenovani, ale: " Ležák nám zůstane, akorát nebude pšeničný," dodal prezident svazu minipivovarů Šuráň. .... ????
20.1. | 21:36 roko-lanek
11
Náhlasit nevhodný komentář
Ja si občas dam plzeň 12.Nechapu jak mam zavolat na čišnika.Už vim.Pikoliku jednu plzeň plnu 12.
20.1. | 21:25 pichav
-17
Náhlasit nevhodný komentář
PIVO OPRAVDU PRO CECHY !!!! NOMENOMEN !!!! CESI NEJDRIV SEDI A CHLASTAJI !!!! KOLIKRAT SEDI I ZA VOLANTEM OZRALI !!!! A PAK SE ZE VSECH STANOU LEZACI !!!! S TVRDE NALOZENYMA LEDVINAMA JATRY !!!! V ALKOHOLU !!!! NO A TO JE POHADKY KONEC !!!! DOBRY KONEC !!!! PAR ABSTINENTU V CECHACH PREZIJE !!!!