Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.1. 2016 20:54
Velký bratr

Plastika či potrat? Úředníci o nás už brzy budou vědět VŠECHNO

Zdroj: TV Nova

Velký bratr ve zdravotnictví - tak někteří poslanci mluví o novele o zdravotních službách, kterou by měl už brzy projednávat parlament. Stát by totiž na jejím základě měl vytvořit rozsáhlý registr, který bude uchovávat konkrétní informace o zdravotním stavu a léčení každého z nás.

Úředníci tak lehce zjistí i to, kdo byl například na plastice, na potratu nebo jiných citlivých zákrocích. A kritici novely upozorňují, že taková data by se dala snadno zneužít.


Novela, která tentokrát nerozděluje jen koalici a opozici. Ale je žhavým bodem sváru i přímo uvnitř koalice - vždyť jedním z nejhlasitějších kritiků je lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.


"Já tu novelu zákona o zdravotních službách považuji za velmi nebezpečnou, protože se jedná o shromažďování dat o veškerém zdravotním stavu pacienta a také o sociálních podmínkách, v jakých žije, a také o pracovišti," vypočítává zákonodárce.


Plánovaný registr by měl nejen pracovat s informací, že si jeden z pacientů předloni zlomil ruku a bere prášky na vysoký tlak, ale i s jeho celým jménem a dalšími identifikačními údaji. Kritici upozorňují, že jde o další možnost, jak zneužít citlivá data a podle nich se navíc v Česku nic neutají."Je tradičním pravidlem lékařské etiky, že když se pacient bojí nebo stydí za svou chorobu, tak některé věci zůstanou jen mezi ním a ošetřujícím lékařem. Nový registr ale znamená, že tyto údaje budou lékaři hlásit a budou zpracovávány," zamýšlí se Ondřej Dostál z Platformy pacientů.


Data by měli zpracovávat úředníci v ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka prý ale mohou být všichni v klidu - z tohoto úřadu prý za desítky let jeho existence nikdy nic neuniklo.


Podobné dílčí registry už v České republice fungují - tento by měl být ovšem nejobsáhlejší. Uniknout by mu prý neměl prakticky nikdo.
 

pez, Martin Šnajdr TN.cz