Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.1. 2016 20:54
Velký bratr

Plastika či potrat? Úředníci o nás už brzy budou vědět VŠECHNO

Zdroj: TV Nova

Velký bratr ve zdravotnictví - tak někteří poslanci mluví o novele o zdravotních službách, kterou by měl už brzy projednávat parlament. Stát by totiž na jejím základě měl vytvořit rozsáhlý registr, který bude uchovávat konkrétní informace o zdravotním stavu a léčení každého z nás.

Úředníci tak lehce zjistí i to, kdo byl například na plastice, na potratu nebo jiných citlivých zákrocích. A kritici novely upozorňují, že taková data by se dala snadno zneužít.


Novela, která tentokrát nerozděluje jen koalici a opozici. Ale je žhavým bodem sváru i přímo uvnitř koalice - vždyť jedním z nejhlasitějších kritiků je lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.


"Já tu novelu zákona o zdravotních službách považuji za velmi nebezpečnou, protože se jedná o shromažďování dat o veškerém zdravotním stavu pacienta a také o sociálních podmínkách, v jakých žije, a také o pracovišti," vypočítává zákonodárce.


Plánovaný registr by měl nejen pracovat s informací, že si jeden z pacientů předloni zlomil ruku a bere prášky na vysoký tlak, ale i s jeho celým jménem a dalšími identifikačními údaji. Kritici upozorňují, že jde o další možnost, jak zneužít citlivá data a podle nich se navíc v Česku nic neutají."Je tradičním pravidlem lékařské etiky, že když se pacient bojí nebo stydí za svou chorobu, tak některé věci zůstanou jen mezi ním a ošetřujícím lékařem. Nový registr ale znamená, že tyto údaje budou lékaři hlásit a budou zpracovávány," zamýšlí se Ondřej Dostál z Platformy pacientů.


Data by měli zpracovávat úředníci v ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka prý ale mohou být všichni v klidu - z tohoto úřadu prý za desítky let jeho existence nikdy nic neuniklo.


Podobné dílčí registry už v České republice fungují - tento by měl být ovšem nejobsáhlejší. Uniknout by mu prý neměl prakticky nikdo.
 

pez, Martin Šnajdr TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.1. | 19:57 stupurak10
26
Proč nelustrujete migranty vy ko-koti obyčejné slušné lidi z Česka budete ...
11.1. | 20:15 pichav
1
NOJO VEDET !!! ALE JENOM O OVCICH !!!! KDO NEBUDE CHTIT BYT V BRISE VELKEHO ...
12.1. | 08:07 Alena Timková
6
Náhlasit nevhodný komentář
Nejlepší by asi bylo, aby každému jedinci hned při narození dali na čelo nějaký čip s kamerou, aby o nás věděli úplně vše....:-(
11.1. | 23:38 roko-lanek
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ja bych nasadil do každé rodiny aspoň jedného PS VB.
11.1. | 23:23 Helena Trink
7
Náhlasit nevhodný komentář
Vyborne!!! Takze se zase vyrojej minimalne andelickarky a zensky budou umirat na sepsi po zvoranejch potratech. A venerologove si budou mastit kapsy, protoze spousta lidi radsi zaplati leceni bokem, jen aby to nemeli v registru....
11.1. | 22:12 petalinos
6
Náhlasit nevhodný komentář
Co na to uřad pro ochranu osobnich udaju ten je ticho.Hlavně co se jedna politiku tak hned že to porušeni ochrany osobních udaju zveřejnovaní jejich platu,ale u občanu to je v pořádku.Tak se přispusobuji kdo vic plati
11.1. | 21:51 rychl
6
Náhlasit nevhodný komentář
O nás budou vědět všechno, ale my o nich nebudeme vědět nic. S čím kšeftuji ,kam nas zaprodavaji hl.že oni budou vědět všechno. Co to tam sedí za ko.ko.ty .
11.1. | 21:49 yjy
7
Náhlasit nevhodný komentář
Kam se hrabe RVHP a Waršavská smlouva na Ojropskou Jůniji©Já.. ADM QÓTY VW nám byl čert dlužen..
11.1. | 21:18 stupurak10
9
Náhlasit nevhodný komentář
alanaldík-To máš pravdu je to porušení lékařského tajemství hlavně že my se nedozvíme jak je na tom Sobotka a spol.Kdyby raději uzavřeli hranice aby nějaká naplavenina muslimů nepřivezla Ebolu, Sars,Hiv atd.
11.1. | 20:53 mibis
10
Náhlasit nevhodný komentář
Kam se hrabe známá firma Stb...brzy dostane každá rodina kameru i do baráku---budem o vás vědět ouplně všechno...a ještě lepší...očipujem, si vás...to si asi ten mínistr dělal srandičky...to bude z doktorů dělat něco na úrovni donašečů.
11.1. | 20:31 allanaldik
10
Náhlasit nevhodný komentář
velky kamerovy bratr, jak na ulicich tak v obchodnich domech tak kancelarskych komplexech a na pracovistich, nekterym koukaji i do loznic a do talíře. tak nevim co bylo nebo je lepsi, jestli STB nebo ted velky kamerovy bratr. udavani to se nezmenilo dneska to je verejne driv to bylo tajne.
11.1. | 20:31 allanaldik
14
Náhlasit nevhodný komentář
Takze konec lekarskeho tajemsrtvi? ty ovce na uradech jsou stejne jeste slepice vsechno vsude vyslepici. to se nas stat teda ubírá smerem kam jsme si neprali. Budeme sledovani vsude, budem muset posilat zaznam i ze srani a chcani? a to jsme meli mit zivot bez sledovani drive STB dnes vsudypritomny -
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme