Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2017 15:56
výhodnější podmínky

Platy prodavaček rostou! Nejvíc láká Lidl, více peněz nabízí i Albert

Platy prodavačů
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Obchodní řetězec Albert navýší od července mzdy zaměstnancům pracujícím v provozu (tedy i pokladním) o pět procent. Jedná se už o druhé navýšení mezd v letošním roce. Více peněz letos pokladní dostaly i v Penny Marketu nebo třeba Lidlu, který platy navýšil dokonce 25 procent. A od července si výrazně přilepší i pokladní v Tescu.

Obchodní řetězec Albert navýší od července mzdy zaměstnancům pracujícím na provozních pozicích v obchodech v průměru o pět procent. Dohodli se na tom zástupci vedení společnosti s odborovými organizacemi. Jde letos o druhé zvýšení platů, celkem tak pracovníci dostanou přidáno za letošní rok 13,5 procenta. Firma o tom informovala ČTK, výši průměrné mzdy neuvedla.

 

Podle odborářů v maloobchodu činí základní mzda provozních zaměstnanců v Praze v řetězcích při nástupu asi 14 tisíc korun. Platy.cz uvádí průměrnou mzdu na pozici prodavač 14 376 korun a u pokladní 14 270 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku činila 27 889 korun.

 

"Letos v lednu jsme se společně s navýšením mezd provozním zaměstnancům zavázali k sedmiprocentnímu nárůstu v roce 2018. Jsme rádi, že tento slib můžeme začít plnit již nyní," uvedl Ctirad Nedbálek, ředitel lidských zdrojů řetězce Albert.

 

 

Na konci loňského roku se do kolektivního vyjednávání o mzdách v řetězci, kvůli sporu firmy s odbory, vložil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jednal s nizozemským velvyslancem, který měl informovat vedení nizozemské centrály i tamní ministerstvo zahraničních věcí o nízkých mzdách firmy v Česku.

 

Nízká míra nezaměstnanosti, zvyšující se konkurenční boj o kvalitní zaměstnance a nezájem uchazečů o práci v maloobchodu nutí obchodní řetězce v poslední době zvyšovat nástupní mzdy. Ty ale přesto u řady řetězců zůstávají pod průměrem Česka.

 

Například řetězec Lidl zvýšil od března nástupní mzdu zaměstnanců v obchodech o 25 procent, dosáhla tak 23.333 korun při čtyřicetihodinovém úvazku týdně. Průměrná mzda prodavačů a pokladních je podle firmy při stejném úvazku 24 897 Kč. Nástupní mzda pro pokladní v Penny marketu je nyní v průměru 17 500 korun, v Praze 20 500 korun.

 

Naposledy oznámily zvýšení mezd Tesco a právě Penny. Zaměstnancům prodejen řetězce Tesco se od července zvýší základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Penny zvyšoval letos platy podruhé, a to o 6,2 procenta.

 

"Letos nárůst mezd pokračuje a usilovat o jejich zvýšení budeme v rámci kolektivního vyjednávání, které vedeme se zaměstnavateli, i v dalších letech. Samozřejmě nám nejde jen o prodavače, ale i o další zaměstnance v řetězcích, například pekaře či řezníky. A také o skladníky v logistických centrech, které rovněž zastupujeme," uvedla nedávno předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy berou stále nižší platy než muži! Osobnosti poradí, jak to změnit
Jak získat brigádu legálně?

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

ČTK/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.6. | 15:04 Edita Szkanderová
15
Ani se mi to nechce věřit, že platy prodavaček se zvedají. Prodavačky si pořad ...
19.6. | 15:18 Petr Kelenda
-3
Jo,komouši do fabrik nechtěli investovat a tak všechno zastaralo.Zřejmě komouši ...
19.6. | 19:42 jansuk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Fajn. Takže se konečně dočkáme, že při návštěvě jmenovaných supermarketů budou ve špičce otevřené všechny pokladny
19.6. | 19:14 fantozzi602
6
Náhlasit nevhodný komentář
zlodeji,v nemecku by to za ty prachy nedelali ani kozomrdi
19.6. | 16:21 azylpraha10
-1
Náhlasit nevhodný komentář
www.azyl-praha10.cz
19.6. | 15:18 Petr Kelenda
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Jo,komouši do fabrik nechtěli investovat a tak všechno zastaralo.Zřejmě komouši tušili,že tu nejsou navěky!
19.6. | 15:14 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-1
Náhlasit nevhodný komentář
19.6. | 14:54 Petr Kelenda: Před druhou světovou válkou jsme byli 18. nejúspěšnější ekonomika na světě. V roce 1989 jsme byli na 78. místě. Dnes jsme na 38. místě. Za totality jsme se civilizovanému světu vzdalovali. Nyní se mu opět přibližujeme
19.6. | 15:04 Edita Szkanderová
15
Náhlasit nevhodný komentář
Ani se mi to nechce věřit, že platy prodavaček se zvedají. Prodavačky si pořad stěžuji, že platy jsou mizerné ( Tesko, Penny, Albert, Lidl )
19.6. | 14:54 Petr Kelenda
12
Náhlasit nevhodný komentář
I tak jsme daleko pozadu za Rakouskem!Klaus sliboval nemožné!