Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.2. 2016 12:15
věda a vesmír

FOTO Z PLUTA: Na planetě objevili záhadné plovoucí hory!

Zdroj: NASA, Youtube

Data z posledního přeletu sondy New Horizons nepřestávají astronomy překvapovat. Na povrchu Pluta objevili záhadné plovoucí kopce, které jsou dalším příkladem velice zvláštní a fascinující geologické aktivity na trpasličí planetce.

Plovoucí hory, které se nachází v srdci Pluta na planině nazvané Sputnik Planum, jsou nejspíš tvořeny klasickým ledem a jsou podobné ledovcům v Severním ledovém oceánu. Díky tomu, že dusíkatý led, z kterého je převážně tvořený povrch planiny, je hustší než klasický led, vědci věří, že tyto zmrzlé hory plavou v moři dusíkatého ledu.

 

Jednotlivé kopce se pravděpodobně odtrhly z vysočiny na západě planiny a jsou pohybem dusíkatého ledovce taženy doprostřed Sputnik Planum. Díky povrchu podobnému buněčné struktuře se na planině hory dostávají do řetězců, když jsou natlačeny tepelným prouděním na okraj jednotlivých oblastí. Řetězce mohou tvořit oblasti rozpínající se do šířky 20 kilometrů.

 

Plovoucí hory na Plutu
Zdroj: NASA / JHUAPL / SwRI

 

V severní oblasti se vytvořil extrémně obrovský shluk těchto plovoucích kopců do rozlohy 60 na 35 kilometrů. Tato oblast je na počest obětí nehody raketoplánu Challanger nazvána Challanger Colles a tvoří se pravděpodobně díky tomu, že je zde dusíkatý ledovec výrazně mělčí než v okolí.

 

 

Má se za to, že planina Sputnik Planum vznikla, když do povrchu Pluta narazil velký objekt. Oblast byla poté napolněna mixem ledu, dusíku a amoniaku. Díky teplu z jádra planetky zde dochází k neustálému proudění a pohybu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NASA zveřejnila fotografii vraku mimozemské vesmírné lodi. Havarovala na Marsu

VESMÍRNÁ SENZACE: Keplerův teleskop objevil planetu stejnou jako Země!

klma TN.cz