Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 11. 2016
druhá dohoda

Po 50 letech skončí v Kolumbii válka. Vláda se domluvila s rebely

Konflikt na venezuelsko-kolumbijské hranici
Zdroj: tn.cz,čtk

Kolumbijská vláda a povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) dnes v Bogotě podepsali novou mírovou dohodu, která má ukončit více než půlstoletý konflikt v zemi.

O dohodě informují světové tiskové agentury. Jde o druhou, upravenou verzi dohody; tu první odmítli kolumbijští voliči v říjnovém referendu.

 

"Ať slovo je jedinou zbraní Kolumbijců," prohlásil po slavnostním podpisu lídr FARC Rodrigo Londoňo, známý také jako Timoleón Jiménez či Timošenko. Podle šéfa FARC revidovaná dohoda zakotvila "důležité změny předchozího textu". Spolu s ním podepsal dohodu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který za ukončení konfliktu dostal letos Nobelovu cenu za mír.

 

Novou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží. Schvalovat by ji měly zřejmě už příští týden obě komory parlamentu. Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s touto novou, která se podle nich jen málo liší od té první. Příznivci dokumentu však mají podle kolumbijských médií v parlamentu dost hlasů na to, aby návrh prošel.

 

 

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribo, se nelíbí zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života.

ČTK