Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 7. 2017
Den otevřených dveří

Po dálnici na bruslích či kole: Takhle vypadá nový úsek D11

Zdroj: TV Nova

Už za 3 týdny se po dálnici D11 dostanete až k Hradci Králové. Prodlouží se o téměř 4 kilometry. V sobotu si nový povrch mohli vyzkoušet lidé na kolečkových bruslích nebo na kolech. Další stavba, až k Jaroměři, se však nejspíš odsune, protože stavební povolení napadli ekologové.

Auta cestářů byla naleštěná jako na přehlídce, u krajnice voněly klobásy a všichni se tvářili jako o státním svátku. Takřka každý nový kilometr dálnice se v České republice oslavuje.

 

Těchto 3700 metrů dálnice D11 silničáři budovali tři roky. Předtím stavba osm let stála. A za tu dubu se odsud stihly ztratit celé úseky svodidel, kanály i zatravňovací dlaždice.

 

Stavba úseku stála miliardu. Pro silničáře to byly těžce vydělané peníze. V horkách obsluha strojů zažívala i padesátistupňová vedra

 

"Vypiju tak maximálně šest litrů, pak už se ta voda nedá pít," řekl TV Nova Frederik Tácha, řidič jednoho ze strojů. Do jejich kabin se v rámci dne otevřených dveří mohl posadit skoro každý.

 

 

Dělníkům zbývá doladit detaily. První auta vyrazí na cestu 21. srpna, teď se po dálnici proháněli lidé na kolech či na bruslích.

 

Stavbu zdržela jednání o pozemcích se statkářkou Ludmilou Havránkovou, stavební povolení na výstavbu dalších úseků směrem k Jaroměři zase zdrží svými připomínkami ekologové.

 

 

"Vypadá to až na roční odklad jen kvůli těmto byrokratickým napadáním," povzdechl si mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

 

Zatím probíhá jen archeologický průzkum. Bagry přitom měly vyrazit do polí už za dva měsíce.
 

vbo, Petr Brzek TN.cz