Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.4. 2018 21:15
Filmový velikán

Po krátké nemoci zemřel režisér Miloš Forman. Legendě bylo 86 let

Zdroj: TV Nova

V USA zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Jeho manželka Martina Formanová dnes telefonicky ČTK řekla, že zemřel náhle 13. dubna po krátké nemoci. Čáslavskému rodákovi bylo 86 let.

"Jeho odchod byl klidný a po celou dobu byl obklopen rodinou a svými nejbližšími," dodala Formanová. Poslední rozloučení bude v úzkém rodinném kruhu, řekla.

 

Režisér Jan Hřebejk k úmrtí Formana na twitteru napsal, že neznal v oboru nikoho, kdo by se těšil nejen takové úctě, ale koho měli také všichni rádi.

 

Režisér Miloš Forman byl člověk s osobitým a originálním pohledem na lidské žití, jehož peripetie, absurditu, barevnost i krásu uměl mistrně zachytit, řekl dnes ČTK k režisérovu pátečnímu úmrtí ministr kultury v demisi Ilja Šmíd.

 

Podívejte se na ukázky Formanových filmů:

 

V souvislosti s úmrtím režiséra Miloše Formana zařazuje TV Nova mimořádně do vysílání cenami ověnčený film Lid versus Larry Flynt. Diváci jej uvidí v neděli 15. dubna ve 22:00 na stanici Nova Cinema.

 

Forman, zdaleka nejúspěšnější český filmař, získal za své snímky dva Oscary, na kontě má i tři Zlaté glóby či francouzského Césara.


Anketa

Který film Miloše Formana máte nejraději?

Hlasovalo 1212 lidí.
Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963 snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr, pro československou kinematografii pak natočil ještě snímky Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967).


Největší slávy se Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci 60. let. V USA po nepříliš úspěšném Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975).

 

Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus (1984) ale získal osm Oscarů. Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).

 


Miloš Forman byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou byla herečka Jana Brejchová, s druhou ženou, herečkou Věrou Křesadlovou, má syny Petra a Matěje. Třetí manželkou se v roce 1999 stala spisovatelka Martina Zbořilová, s níž má dvojčata Andyho a Jima.

 

Připomeňte si Formana v reportáži o jeho 85. narozeninách

pez, ČTK TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama