Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2017 21:29
padl rozsudek pád mostu

Za tragédii ve Studénce nemohli! Soud zprostil viny všech 10 lidí

Zdroj: TV Nova

Po více než devíti letech od jedné z největších železničních katastrof v Česku, při které přišlo o život osm lidí a dalších 95 se jich zranilo, se soud rozhodl zprostit viny všech deset obžalovaných. Pád mostu před vlak ve Studénce ve čtvrtek projednal Okresní soud v Novém Jičíně.

Soud ve čtvrtek po dlouhých devíti letech prověřování a jednání rozhodl, že ani jeden z desítky obžalovaných nemůže za neštěstí ve Studénce. Všechny proto viny zprostil.

 

Většina z deseti obžalovaných k soudu nepřišla. Na jednání naopak dorazil i jeden z cestujících havarovaného vlaku Richard Salamon, neudržel slzy. "Rozsudky měly padnout už dávno," řekl.

 

Železniční nehoda na hlavním koridoru mezi Ostravou a Olomoucí, ve Studénce na Novojičínsku, stála v srpnu 2008 život osm lidí. Další téměř stovka cestujících se zranila. Vznikla škoda okolo 180 milionů korun.

 

 

Na vině byl pád mostu, který spadl přímo před rozjetý rychlík. Na lavici obžalovaných kvůli tomu usedlo celkem deset lidí, kterým nyní hrozí vězení od tří do šesti let.

 

Obžalovanými byli tři pracovníci generálního dodavatele stavby (současná Eurovia), pět pracovníků subdodavatele - firmy Bögl & Krýsl, jeden zaměstnanec Správy silnic Moravskoslezského kraje, který dohlížel na celou stavbu a jedna osoba samostatně výdělečně činná, která pracovala pro subdodavatele.

 

 

Státní zástupce Aleš Kopal tvrdil, že vina byla prokázána především díky řadě znaleckých posudků, které odhalily a poukázaly na celou řadu pochybení. "Provozní slepota, podcenění a nevyhodnocení rizika. Pokud by všichni obžalovaní plnili své povinnosti, nezanedbávali je, dalo se zabránit zřícení mostu a nárazu vlaku," uvedl už dříve. Soud ale dospěl k jinému závěru. Podle obhájců je třeba viníka tragédie hledat jinde. Základní odpovědnost měl podle nich hlavní projektant mostu, zmínili ale i krajský úřad a České dráhy.

 

Připomeňte si okolnosti nejtragičtější železniční nehody v Česku:

lud TN.cz