Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Publikováno 4. 2. 2018
Rasový motiv

Po migrantech v Itálii střílel tento muž! Policii nacisticky pozdravil

Luca Traini - střelec z Maceraty
Zdroj: ČTK
Střelec z Maceraty Luca Traini má na čele nacistické tetování

Italská média zveřejnila identitu střelce, který v sobotu v Maceratě zranil šest migrantů. Pálil na ně z projíždějícího auta. Přesný motiv 28letého Lucy Trainiho zatím není znám, střelba ale měla jasný rasový podtext. Muž navíc při zatýkání volal fašistická hesla.

Luca Traini měl dosud čistý trestní rejstřík, podle přátel se ale začal radikalizovat a čím dál víc prosazovat své rasistické názory. Loni také kandidoval v komunálních volbách za nacionalistickou stranu Liga Severu, která vystupuje proti migrantům. Píše o tom portál Corriere.

 

Při zatýkání podle svědků policisty pozdravil nacistickým zdvižením ruky a křičel fašistická hesla, například "Itálii Italům". Zahalen byl do italské vlajky a u sebe měl pistoli. Traini má na čele vytetovaný nacistický symbol Wolfsangel, který používaly mimo jiné jednotky SS.

 

"Dříve to byl dobrý chlap, pomáhal sousedům, měl přátele tmavé pleti. Za posledních pár let se ale změnil. Zastával extremistické postoje, dělal rasistické vtipy, zdravil jako nacisté. Věděl jsem, že má zbraň, a snažil se ho přesvědčit, ale nedal se," vypověděl Francesco Clerico, majitel tělocvičny, kde Traini trénoval.

 

 

Útočník měl podle něj těžký život. Otec mu zemřel, když byl ještě dítě, matka se potýkala se zdravotními problémy, a tak vyrůstal s babičkou. Pracoval na stavbách nebo jako vyhazovač. "V minulosti chodil k psychiatrovi. My jsme ho v říjnu vyhodili z tělocvičny a od té doby jsem ho neviděl," dodal Clerico.

 

Podle policie Traini svůj čin dlouho a dopředu plánoval. Italský ministr vnitra prohlásil, že měl rasový motiv. "Jasně se hlásil k fašismu a nacismu, byl v kontaktu s pravicovými extremisty," uvedl Marco Minniti. "Jezdil po městě a pálil po každém černochovi, kterého viděl," doplnil ministr.

 

Ke střelbě došlo během dvou hodin na více místech Maceraty. Bylo zraněno šest lidí, všichni museli do nemocnice. Jde o pět mužů a jednu ženu, kteří podle médií pocházejí z Nigérie, Ghany či Mali. Informaci o jejich původu ale zatím úřady nepotvrdily. Dva migranty už lékaři propustili, dva zůstávají na jednotce intenzivní péče. Poslední dva čeká ještě operace.

 

 

Vyšetřovatelé se teď budou zjistit, zda má sobotní střelba spojitost s případem vraždy 18leté Italky. Tělo Pamely Mastropietrové našli policisté ve středu rozřezané ve dvou kufrech. Z vraždy je podezřelý imigrant z Nigérie.

 

Traini střílel ve čtvrtích Via Spalato a Via dei Velini, které byla s vraždou spojená - na jednom místě objevili Pameliny ostatky, poblíž druhého měl pachatel bydlet. Možnou souvislost mezi případy vidí i starosta Maceraty Romano Carancini. "Ty události se staly příliš brzy po sobě a jsou tak propletené, že si neumím představit, že by spolu nesouvisely," sdělil novinářům.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o střelba v Maceratě:

epa TN.cz
Reklama