Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 5. 2015
Mají pravdu?

Po okupaci Češi utíkali za hranice, teď uprchlíky nechtějí, píší Němci

Uprchlíci - 2
Zdroj: Profimedia

Německý týdeník Die Zeit se v čerstvém komentáři velmi ostře pustil do České republiky. List poukazuje na to, že zatímco po sovětské okupaci Češi hledali v západních zemích azyl, sami uprchlíky zarytě odmítají.

Němci uznávají, že Česko není v protiuprchlických postojích zdaleka samo, podobné postoje mají i Poláci nebo Maďaři. Die Zeit si všímá, že zatímco ve většině témat se postsovětské země nedokáží shodnout, u uprchlíků naopak panuje shoda dokonalá.


Podle komentáře je prý nejhlasitějších oponentem přijímání uprchlíků maďarský premiér Viktor Orbán, který rozhodně nestojí o to, aby se Maďarsko kvůli imigrantům muselo jakkoli měnit.


V těsném závěsu je podle Die Zeit český prezident Miloš Zeman, který antipatie k uprchlíkům především z muslimských zemí ani neskrývá a komentátor připomíná Zemanův výrok, že "umírněný muslim je stejný protimluv jako umírněný nacista".


Německý týdeník také připomíná hnutí Islám v České republice nechceme, které má na facebooku přes sto tisíc fanoušků. A poukazuje na situaci v Československu po srpnové okupaci, kdy tisíce lidí prchaly přes Železnou oponu a automaticky počítaly s tím, že je západní země přijmou.


A dá se očekávat, že vášně kvůli uprchlickým kvótám dál porostou. Na veřejnost totiž unikla informace, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker už má hotový vzorec, podle kterého se mají uprchlíci v zemích EU rozptýlit.


Rovnice prý počítá s mnoha proměnnými jako je hrubý domácí produkt, rychlost ekonomického růstu, nezaměstnanost nebo počty přijatých uprchlíků z minulých let. Juncker by měl svůj matematický výtvor představit podrobně v nejbližších hodinách.

pez TN.cz