Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.5. 2017 12:39
narůstající napětí

Testy jaderných raket, přesuny válečných lodí! USA a KLDR zbrojí

USS Ronald Reagan před vyplutím z přístavu Yokosuka
Zdroj: Profimedia

Situace u korejského poloostrova nabírá na obrátkách. Do oblasti míří již druhá letadlová loď Spojených států. USS Ronald Reagan se připojí k USS Carl Vinson. Ke kroku, který ještě může navýšit napětí mezi USA a KLDR, přistoupily Spojené státy jen několik dní po "úspěšném" raketovém testu.

Napjatá situace v oblasti korejského poloostrova stále nekončí. V reakci na nedávný raketový test KLDR reagují Spojené státy vysláním další letadlové lodi do oblasti. USS Ronald Reagan se připojí k USS Carl Vinson.

 

Zde by měly obě lodě podstoupit společné cvičení, podle portálu CNN zatím nebylo určeno, jak dlouho se zde obě lodě zdrží, až bude ale potvrzeno, že je USS Ronald Reagan plně funkční, měla by USS Carl Vinson oblast opustit.

 

Nejedná se navíc o jediný incident. Spojené státy a Japonsko se během posledních dní dostaly do vzdušných incidentů s Čínou. Incidenty, které se staly v rozmezí dvou dnů nad Východočínským mořem, by spolu neměly souviset.

 

V prvním případě vyrazily čínské stroje proti americkému výzvědnému letounu, který měl podle Washingtonu měřit v oblasti radiaci. Podle amerického letectva se čínští piloti chovali "neprofesionálně".

 

 

Jen o den později Japonsko do sporné oblasti vyslalo svá letadla poté, co Čína u ostrovů, na které si dělají nárok obě země, otestovala bezpilotní letoun.

 

Souostroví, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü, je sporné území, na které si obě země kladou nárok. Jedná se o neobydlenou oblast, která je ale velice bohatá na ryby a také na ložiska zemního plynu.
 

TN.cz