Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2016 08:47
video a galerie vesmírný rekord

Po roce ve vesmíru se kosmonauti vrátili bezpečně na Zemi

Zdroj: APTN

Astronaut americké vesmírné agentury NASA Scott Kelly a kosmonaut ruské agentury Roskosmos Mikhail Kornienko jsou po dlouhých 340 dnech na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bezpečně zpět na Zemi. Přistáli v Kazachstánu těsně před půl šestou ráno.

K návratu v lodi Soyuz TMA- 18M se k nim připojil také ruský kosmonaut Sergey Volkov, který byl na ISS od 4. září. Posádka přistála poblíž odlehlého města Jezkazgan v 5:27.

 

"Roční mise Scotta Kellyho na Mezinárodní vesmírné stanici pomohla v mnohém rozvinout objevování hlubokého vesmíru a cesty na Mars," sdělil ředitel NASA Charles Bolden. "Scott je prvním americkým astronautem, který strávil rok ve vesmíru a díky tomu nám pomohl učinit ohromný skok k tomu, abychom mohli chodit po Marsu," dodal Bolden.

 

19

GALERIE: Přistání po roční misi na ISS

Zdroj: facebook.com, NASA

Přistání po roce ve vesmíru

Hodnocení:

 

Během mise "YearInSpace" (RokVeVesmíru) Kelly a Kornienko učinili velké množství pokusů a testů, včetně těch, které mají odhalit, jak se lidské tělo vyrovnává s beztížným stavem, izolací, radiací a stresem během dlouhého pobytu ve vesmíru. Kellyho identické dvojče Mark Kelly se na Zemi podrobil také velkému množství testů, které vědcům umožní výsledky vzájemně porovnat a odhalit tak změny na těle a v mysli astronauta.

 

 

Jedním z důležitých projektů, které se nyní budou zkoumat, se zabývá změnami v pohybu tekutin do horní části těla v beztížném stavu. Vědci tak doufají, že odhalí příčiny vesmírné slepoty, která postihuje velké množství lidí po delším pobytu ve vesmíru. Vyřešení tohoto problému je kritické pro další vesmírný výzkum.

 

 

Kelly již ve vesmíru strávil celých 520 dní, nejvíce mezi americkými astronauty. Kornienko během dvou letů strávil ve vesmíru 516. Volkov, který se s nimi vracel, strávil ve vesmíru dohromady 548 dní.
 

klma TN.cz