Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 4. 2018
krvavý incident

Po útoku se nebezpečí terorismu podle kanadských úřadů nezvýšilo

Zdroj: TV Nova

Kanadské úřady nevidí v pondělním krvavém incidentu v Torontu ohrožení národní bezpečnosti. Premiér Justin Trudeau to dnes prohlásil na tiskové konferenci v Ottawě. České ministerstvo zahraničí nepředpokládá, že by mezi oběťmi krveprolití, které se vyžádalo deset mrtvých, byli Češi. Nemůže to ovšem ani potvrdit, ani vyvrátit.

Při pondělních nájezdech dodávky do chodců v Torontu zemřelo nejméně deset lidí a dalších 15 bylo zraněno. Řidičem byl pětadvacetiletý Alek Minassian, jehož motiv policie zatím nezná. Podezřelý muž, který si dnes před soudem vyslechl obvinění z desetinásobné vraždy a ze 13 pokusů o vraždu, podle policistů není spojen se žádnou teroristickou organizací.

 

Nebezpečí terorismu nepovažuje podle agentury AP za aktuální ani Trudeau, podle něhož se úroveň nebezpečí teroristického útoku v Kanadě po torontském krveprolití nezměnila. "Jako Kanaďané nemůžeme každý den žít ve strachu, když se staráme o své běžné záležitosti. Musíme zajistit lidem bezpečnost a zároveň zůstat věrni svobodě a hodnotám, které jsou všem Kanaďanům drahé," řekl premiér.

 

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Ireny Valentové ministerstvo nepředpokládá, že by mezi oběťmi útoku v Torontu byli Češi. "Nicméně nemůžeme to potvrdit ani vyvrátit," řekla mluvčí ČTK.

 

Jižní Korea mezitím oznámila, že mezi oběťmi byli dva Jihokorejci a že další jihokorejský občan byl zraněn. Jako první ze zabitých pak byla identifikována Anne Marie D’Amicoová, která studovala na torontské Ryersonově univerzitě a která pracovala pro místní charitu Live Different. Mezi mrtvými je i pracovník investiční společnosti Invesco Canada.

 

 

O útočníkově motivu se vyšetřovatelé stále jen dohadují, podle Trudeaua ještě nějakou dobu potrvá, než o něm bude jasno. Na torontské radnici byla spuštěna na půl žerdi kanadská státní vlajka. Vyhlídková věž CN Tower, symbol města obvykle večer osvětlený, se v noci na dnešek zahalila do tmy.

klma tn.cz / ČTK
Reklama