Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 11. 2017
experti bijí na poplach

Počasí letos šílí! Rok 2017 bude rekordní, varují meteorologové

Letní a zimní dovolená
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Letošní rok bude jeden z nejteplejších, zima ale má být v Evropě nejhorší za 11 let (ilustrační foto)

Letošní rok bude podle klimatologů patřit mezi rekordní. Bude totiž zřejmě jedním z nejteplejších v historii. V pondělí to na zahájení konference o klimatu v německém Bonnu sdělila Světová meteorologická organizace.

Tepleji než letos bylo jen v letech 2015 a 2016, to ale počasí výrazně ovlivňoval klimatický jev El Niňo, který přispíval k vysokým teplotám. Píše o tom slovenský web Topky. Vůbec nejteplejším v historii měření byl loňský rok, i tak se ale ten letošní zařadí mezi tři nejteplejší roky od začátku vedení záznamů v 19. století. 

 

Průměrná teplota od ledna do září byla v porovnání s průměrem let 1981 – 2010 vyšší přibližně o půl stupně. Ke zvyšování teplot přispěla rostoucí koncentrace skleníkových plynů v atmosféře i stoupající hladina oceánů. El Niňo naopak tento rok oslabil.

 

 

O rekordních teplotách klimatologové informovali na klimatické konferenci, které se účastní asi 25 tisíc delegátů. Hovořit se bude o plnění pařížské klimatické dohody z roku 2015. Zvláštní pozornost bude upřena na Spojené státy, které se od této dohody rozhodly ustoupit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká nás čeká zima? Tyhle signály napoví
Víme, jak může počasí pozitivně ovlivnit naše zdraví!

mom TN.cz