Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.2. 2016 09:55
jak bude?

POČASÍ NA HOUPAČCE: Ochladí se až o 20 stupňů! PŘEDPOVĚĎ

Zdroj: TV Nova

Povodně, před kterými meteorologové varovali, jsou protentokrát zažehnány. Ale vyhráno ještě není. Čeká nás počasí jako na houpačce a navíc i nadprůměrné srážky. Rizikový bude hlavně konec zimy, pokud se sejde sněžení s náhlým oteplením. Česko to zažilo před deseti lety.

Lidem v okolí Šumavy a podhůří Orlických a Jizerských hor a Krkonoš dnes spadl kámen ze srdce. Povodně, na něž meteorologové vydali výstrahu, se nekonaly. Řeky pod horami sice někde vystoupaly až na druhý povodňový stupeň, ale v noci začaly jejich hladiny opět klesat.

 

Vyhráno ještě zdaleka není. Právě přelom zimy a jara bude rizikový. Bude záležet, jestli ještě nasněží a naprší a zda přijde rychlá obleva. A právě takové nevyzpytatelné počasí nás podle výhledu počasí nejspíš čeká.

 

 

"Větší povodně z odtávajícího sněhu na našem území prozatím nehrozí. Sníh totiž leží pouze ve vyšších partiích hor a není ho mnoho. Nejbližší období ale bude srážkově nadprůměrné a ještě není konec zimy. Nejhorší situace totiž nastávají na konci zimy, kdy sníh napadne i v nížinách a náhle se oteplí, začne vydatně pršet a sníh roztaje najednou," uvedla meteoroložka společnosti Meteopress Dagmar Honsová.

 

Jako typický příklad takového úkazu uvedla velké jarní povodně v roce 2006. Kvůli kombinaci vydatných srážek a prudkého oteplení vytekly na přelomu března a dubna ze svých břehů řeky v Čechách i na Moravě. Škoda, kterou tehdy způsobily, se vyšplhala k 5 miliardám korun.

 

Teploměr poletí nahoru a dolů


První překvapení nám nachystá už počátek tohoto týdne. "Poslední únorový týden přinese hodně velké skoky v počasí – zatímco v pondělí budou odpolední teploty šplhat vysoko přes 10 °C, druhá polovina týdne přinese ochlazení.

 

 

Pondělní den by měl být nejteplejším z celého února. Nejvyšší odpolední teplota se zastaví až na 16 °C a padat tak budou četné teplotní rekordy. Pokořen bude zřejmě teplotní rekord i z pražského Klementina, který je pro 22. února z roku 1794, tehdy naměřili 13,5 °C," odhaduje meteoroložka Honsová.

 

PŘEDPOVĚĎ NA TÝDEN


Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, občas sněžení, v nížinách i déšť. Noční teploty 0 až -4 °C. Denní teploty 0 až 4 °C. Mírný severovýchodní vítr.

 

V pátek bude polojasno. Noční teploty -4 až -8 °C. Denní teploty 0 až 4 °C. Slabý jihozápadní vítr.

 

V sobotu bude polojasno až oblačno. Noční teploty -4 až -8 °C. Denní teploty 2 až 6 °C. Mírný jihovýchodní vítr.

 

V neděli bude zataženo, místy přeháňky, od 400 m sněhové. Noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C. Mírný jihovýchodní vítr.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Fotky, které berou dech: Přírodní katastrofy, lidská bída, ale i naprosté štěstí

Táta Lucky Vondráčkové v slzách: Povodně mi všechno vzaly!

tn.cz / gar