Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.3. 2016 17:01
sledujeme online Problémy v dopravě

Tisíce domácností jsou stále bez proudu. Sněží hlavně na Moravě

Zdroj: TV Nova

Na Česko se přihnalo pravé zimní počasí. Sníh zasypal silnice, láme stromy a přerušil na mnoha místech i elektrickou síť, ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Místy přibylo až 20 cm sněhu. Sníh zastavil silniční i železniční dopravu. A sněžit bude dál.

V úterý čeká vydatné sněžení Slezsko a většinu Moravy. Aktuální varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje. V Beskydech může napadnout kolem 30 nového sněhu. Meteorologové varují také před tvorbou náledí na celém území České republiky, to je platné až do středy 9:00.

 

"V Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji napadne pět až 15 centimetrů nového sněhu. V okrese Frýdek-Místek v polohách pod 600 metrů nad mořem očekáváme 10 až 25 centimetrů sněhu," uvádí se ve varování ČHMÚ. V Beskydech napadne kolem 30 centimetrů a v Bílých Karpatech kolem 20 centimetrů nového sněhu.

 

V Čechách se dnes podle meteorologů ještě bude místy vyskytovat občasné slabé sněžení. V polohách pod 300 metrů nad mořem bude padat déšť se sněhem.
 

Česko už v pondělí odpoledne a večer zasypal sníh. Sněžení a smíšené srážky komplikovaly dopravu nejen ve středních Čechách a v Praze, ale také i v Plzeňském, Libereckém Karlovarském a Ústeckém kraji.

 

127

GALERIE: Sníh zasypal Česko

Zdroj: zpravy@nova.cz, Pavla Záluská

Sníh zasypal Česko - Praha - Černý Most

Praha - Černý Most

Hodnocení:

 

ČEZ vyhlásil kalamitní stav pro Středočeský kraj. "Vzhledem k rozsahu škod vlivem silného sněžení byl dnes k 6.00 hod. vyhlášen kalamitní stav pro okresy Benešov, Příbram, Praha východ a Praha západ," uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

 

V terénu je stále několik čet, které pracují na odstranění poruch. Pracovníci stále evidují asi 50 závad na vysokém napětí, tisíce domácností tak zůstávají bez proudu. ČEZ zatím kalamitní stav neodvolá.

 

Dopravu po celém Česku nejvíce komplikovaly popadané stromy na silnicích. I České dráhy hlásily zpoždění některých linek. V současnosti by měly být všechny tratě průjezdné, i když některé se zpožděním.

 

Situaci v celé republice sledujeme online:

On-line reportáž

Česko zasáhly vydatné srážky

19:10

[Fb:post]

19:00

Dnešní online sledování počasí ukončujeme. Budeme pokračovat zase zítra v 6:00. Klidný večer a noc, redkace TN.cz.

18:50

Sněžit by mělo celý týden, mírně se oteplí až v pátek. Podívejte se na meteorologické mapy, jak bude v následujících dnech u vás.

 

Jaká je situace u vás? Pošlete nám fotky nebo videa na email zpravy@nova.cz! Nezapomeňte napsat, kde byla fotka pořízena. Děkujeme.

 

PŘEDPOVĚĎ NA DALŠÍ DNY:

 

Na dnešek předpovídají meteorologové oblačno až zataženo, stejně jako v pondělí bude také pršet a sněžit. Občasné sněžení se objeví hlavně v Čechách, na Moravě meteorologové varují před vydatným sněžením. Výstraha platí pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj od dnešních 7 hodin do půlnoci.

 

 

Ve středu bude znovu oblačno až zataženo, místy se už ale vyjasní. Na východě bude nejdříve místy sněžit, postupně od západu přijde déšť. Teploty v noci budou 0 až -4 °C, přes den se rtuť teploměru vyšplhá na 2 až 6 °C, na jižní Moravě až 8 °C.

 

I ve čtvrtek se na většině území mohou těšit na sníh, v polohách pod 400 metrů se objeví spíše srážky smíšené. Postupně bude znovu sněžení přecházet v déšť. V noci bude 1 až -3 °C, teploty přes den dosáhnou 2 až 6 °C.

 

 

V pátek se mírně oteplí. V noci ještě teploty klesnou pod bod mrazu, přes den už se ale vyšplhají na 3 až 7 °C, na jihovýchodě až 9 °C. Místy se ještě objeví sněžení, postupně ale jen v polohách nad 1000 metrů. Během dne bude od západu přibývat oblačnost s deštěm.

 

Podobné počasí vydrží i o víkendu. Místy se ještě může objevit sněžení, přeháňky budou ale spíše dešťové. Od středních poloh budou srážky smíšené a sněhové. Noční teploty se budou pohybovat kolem nuly, přes den bude 3 až 8 °C.
 

epa / klma TN.cz
Reklama