Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.10. 2017 22:27
V Evropě je to ještě horší

Počasí vinařům nepřeje. Letošní ročník bude špatný, přiznávají

Zdroj: TV Nova

Kvalita letošní úrody vína je podle pěstitelů ohrožena. Jarní mrazy a letní sucha sice úrodu zredukovaly, ale tím největším problémem jsou teď intenzivní deště a plísně, které révu napadají. Velmi ohrožena je prý hlavně kvalita bílých vín.

Většina z osmnácti tisíc českých a moravských vinařů už zase žije v nejistotě. Místo toho, aby jejich vinohrady zalévaly sluneční paprsky, zalévá je neustálý déšť.

 

"V dobách, kdy mělo pršet, nepršelo. Posledních 14 dní přišly dešťové srážky, začaly praskat bobule, nasávaly vodu a začíná to prostě hnití," prozradil TV Nova Zdeněk Habrovanský z Vinařství Polešovice.

 

"Všechno je zředěné, je tam více vody, méně kyselin, méně minerálních látek. Takže nezbývá nic jiného, než to co nejdříve posbírat," říká jeho kolega Břetislav Jakubík z Vinařství Zlechov.

 

Velmi ohrožené jsou teď bílé odrůdy, které se u nás pěstují na více než dvou třetinách plochy vinic. Hlavně veltlínské zelené, vlašský a rýnský ryzlink, neuburské nebo sauvignon. O něco lepší situace je u modrých odrůd, ovšem víno může obsahovat méně látek ovlivňujících jeho chuť a vůni.

 

 

Vinaři se shodují, že letošní ročník bude špatný. "Jestliže budete mít vysokou cukernatost a málo kyselin, tak bude víno fádní. Nižší cukernatost a více kyselin, tak je to neharmonické," řekl Habrovanský.

 

"Ta kvalita už nebude taková, jak jsme čekali. Tento ročník nebude ten, na který budeme vzpomínat v dobrém," přiznává Jakubík z Vinařství Zlechov.

 

 

Na vinohrady útočí houbové choroby, mezi ně patří i plísně, a také tisícihlavá hejna špačků. Ti ročně způsobí škody za čtvrt miliardy korun. V některých letech zničí podle vinařů až 15 % úrody.

 

Zatímco u nás se letos počítá s průměrnou úrodou, produkce vína v Evropské unii má být podle odhadů nejnižší od začátku 80. let.
 

vbo, Zdenek Čík TN.cz