Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 2. 2018
úprava po brexitu

Počet europoslanců se změní! Jak na tom budou Češi? PŘEHLED

Europoslanci hlasují
Zdroj: Profimedia
Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto

S odchodem Velké Británie se, alespoň dočasně, sníží počet europoslanců. Ti změnu schválili ve středu na zasedání ve Štrasburku. Některé země si polepší, Češi ale budou mít nadále 21 zástupců v jediném voleném orgánu Evropské unie. Parlament také podpořil nový způsob výběru šéfa Evropské komise.

Po odchodu Velké Británie z EU bude mít Evropský parlament 705 poslanců. Teď jich má 751. Velká Británie má v parlamentu 73 křesel. Z nich 46 parlament dočasně "zmrazí" a využije v případě dalšího rozšíření, 27 křesel rozdělí mezi 14 členských států.

 

Pro změnu hlasovalo 431 poslanců, 182 bylo proti a 61 se zdrželo hlasování. Změna začne platit jen v případě, že Britové skutečně z Evropské unie odejdou. Pro Česko se ale nic nezmění. Nadále jej bude v Bruselu a Štrasburku zastupovat 21 europoslanců. Pomůžou si třeba Slováci, kteří získají mandát navíc. Nejvíce na změně vydělají Francouzi a Španělé, kteří budou mít 5 nových europoslanců.

 

Na stole byl také návrh, aby Evropané vybírali část poslanců z jednotných nadnárodních kandidátek. Ty by sestavily strany na základě programové shody. Češi by tak mohli třeba volit šéfku francouzské Národní fronty Marine Le Penovou, pokud by místo na národní kandidátce byla na celoevropském lístku. Parlament ale návrh Výboru pro ústavní záležitosti nepodpořil.

 

Nové rozdělení křesel v Evropském parlamentu
Zdroj: oficiální zdroj, Evropský parlament Nové rozdělení křesel v Evropském parlamentu

 

"V době, kdy je demokracie jako systém zpochybňována, je naší povinností obnovit zanícení občanů pro demokracii. Doufám, že schválením spravedlivého a na objektivních zásadách založeného přerozdělení křesel v Evropském parlamentu, které respektuje Smlouvy EU, uděláme krok správným směrem," uvedla zpravodajka, polská europoslankyně Danula Hübnerová z Evropské lidové strany.

 

Iniciativou Evropského parlamentu se bude zabývat Evropská rada, tedy hlavy evropských států. Rozhodnutí Rady musí být jednomyslné, pak jej znovu budou schvalovat poslanci.


 

Vybereme šéfa komise přímo ve volbách?

Parlament také podpořil plán, aby se předsedou Evropské komise stal politik, který před volbami do Evropského parlamentu vystupuje jako aspirant evropské politické strany na tento post.

 

Poprvé byl tento model použit při posledních volbách, kdy voliči dopředu věděli, že v případě vítězství Evropské lidové strany bude na šéfa Evropské komise navržen Jean-Claude Juncker. V případě vítězství socialistů by se šéfem komise stal Němec Martin Schulz.

 

Parlament deklaroval, že je připraven odmítnout jakéhokoliv jiného kandidáta, než toho, kdo ve volbách v roce 2019 nebude vystupovat jako aspirant na post předsedy komise.

 

 

"EU musí být demokratičtější a transparentnější nebo prostě nebude vůbec. Fakt, že občané znají kandidáty na předsedu Evropské komise před volbami je důležitým krokem správným směrem,‟ uvedl zpravodaj, španělský europoslanec Esteban González z Evropské lidové strany.

 

S tímto principem výběru šéfa komise ale nesouhlasí český premiér Andrej Babiš. "My si myslíme, že na příští výběr předsedy Evropské komise musí mít hlavní vliv členské státy," řekl Babiš ČTK. Babiš je přesvědčený, že to zabrání zpolitizování Evropské komise.

vbo TN.cz
Reklama