Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.4. 2016 21:54
potěšující statistika

Počet transplantací trhá rekordy! Nemocnicím se to vyplatí

Zdroj: TV Nova

Lékařům v Česku se už letos podařilo provést bezmála stovku transplantací, to je o čtvrtinu více, než loni. A je to hlavně díky nové finanční motivaci pro nemocnice, která platí od ledna. Do té doby se totiž museli nemocnice starat o případné dárce a jejich operace samy. Od Nového roku dostávají za každý orgán 10 tisíc korun.

Podle lékařů se novou motivací navíc i výrazně zkracuje doba čekání například na nová játra, ledviny, nebo srdce - a to až o několik týdnů. "Zvýšil se počet dárců oproti předchozímu roku o čtvrtinu, což je skvělý výsledek. V loňském roce to bylo za tuto dobu 75 dárců, dnes už to máme 97. Celkový počet transplantací je už 311," řekl TV Nova ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

 

Může za to prý hlavně finanční motivace pro nemocnice. Od Nového roku jim totiž pojišťovny nového příjemce zaplatí za každý odebraný orgán 10 000 korun. "Jsem velmi rád, že to finanční ohodnocení péče zabralo. Pomáhá a zajišťuje více orgánů pro nemocné, kteří jsou na čekacích listinách," dodal Němeček.

 

 

Na nové ledviny, srdce, nebo plíce čekají pacienti v průměru 12 měsíců. Na nová játra měsíce tři. I tato doba se podle lékařů díky dostatku orgánů neustále snižuje.

 

Za první čtyři měsíce letošního roku už lékaři transplantovali novým příjemcům bezmála 180 ledvin, přes 60 jater, 34 srdcí a 18 plic. Ne všechny nemocnice ale nové orgány transplantačním centrům nabízejí. V současné době jich je něco málo přes 100. Potenciál je asi 150.

 

 

Nejaktivnější jsou podle nejnovějších čísel nemocnice spolupracující s pražským centrem Ikem. Tady jen letos získali zatím přes šedesát dárců. Na druhém místě je pak transplantační centrum Brno. Pokud vše půjde podle předpokladů, letošek by měl být v počtu transplantací rekordní.

tn.cz / gar
Reklama