Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.3. 2017 14:03
zásah nkú

Pochybné účty české diplomacie: Udělala chyby za 3 miliardy korun!

Zdroj: TV Nova

Nejvyšší kontrolní úřad našel v účetnictví ministerstva zahraničí chyby za téměř 3 miliardy korun. Úřad, který vede ministr Zaorálek, by měl vysvětlit, jak k pochybení došlo.

Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu tvrdí, že účetnictví ministerstva zahraničí bylo neúplné, neprůkazné a nesrozumitelné. Nesrovnalosti vyčíslily na 2,7 miliardy korun.

Reklama

 

Úřad, který vede Lubomír Zaorálek, podle NKÚ neúčtoval za zastupitelské úřady průběžně, ale jednorázově. Například ministerstvo zaúčtovalo 302 tisíc účetních zápisů pouze dvěma doklady. Ty přitom tvořily 59 procent všech účetních zápisů ministerstva v roce 2015.

 

Další prohřešek vidí kontroloři v tom, že ministerstvo nerozlišovalo mezi hotovostními a bezhotovostními pohyby peněz. Všechny hotovostní operace účtovalo, jako by šlo o bezhotovostní pohyby na bankovních účtech, čímž vznikl v účetnictví zmatek.

 

 

Nejvyššímu kontrolnímu úřadu se nelíbí ani financování záloh za 200 milionů korun. Ty mělo ministerstvo poslat jinému subjektu, přitom se při kontrole zjistilo, že peníze byly převáděny mezi vlastními bankovními účty ministerstva.

mom/Nikol Kudrnáčová TN.cz
Reklama