Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 6. 2017
Velký přehled

"Podnikatelé platí nižší daně!" Je to tak doopravdy? SROVNÁNÍ

Práce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Předseda Senátu Milan Štěch přišel v týdnu s návrhem, jak českým firmám zajistit tisíce pracovníků. Chce zvýšit odvody pro OSVČ na úroveň zaměstnanců, což vyvolalo vlnu nevole. O kolik peněz vlastně živnostníci odvádí méně? A opravdu se podnikání tolik vyplatí?

Podle předsedy Senátu využívá nižší odvody pro OSVČ mnoho "pseudopodnikatelů", kteří by se po srovnání podmínek raději stali zaměstnanci. "Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům," podotkl Štěch. Více čtěte zde.

 

Jeho návrh na vyrovnání odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a zaměstnance vyvolal obrovskou kritiku. Podle živnostníků i různých organizací na podporu podnikání jde o naprostý nesmysl, který není podložený fakty.

 

Je opravdu výhodnější podnikat, než být zaměstnaný? A jaký rozdíl je doopravdy v odvodech OSVČ a zaměstnanců? Odborníci upozorňují, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Oba přístupy mají svá pro a proti, která se nedají příliš porovnávat - některé faktory lze jen těžko vyčíslit v penězích. Vycházeli jsme z údajů Hospodářské komory a odborných portálů finance.cz a pohoda.cz.

 

 

Největší výhodou zaměstnanců je to, že mají určitou právní ochranu dle zákoníku práce. Mají stanovenou pracovní dobu, minimální mzdu, přestávky na odpočinek, příplatky za přesčasy a práci ve svátku, nárok na placenou dovolenou minimálně 4 týdny, nárok na nemocenskou, odškodnění v případě pracovního úrazu nebo na ošetřovné člena rodiny.

 

Naproti tomu živnostníci žádnou z těchto jistot nemají. První dva týdny nemoci nedostanou žádnou náhradu mzdy, od třetího týdne jsou placeni státem, ale pouze tehdy, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění. V případě úrazu je zase odškodněn pouze tehdy, když si platí komerční pojištění.

 

Podnikatel ale má obecně větší volnost. Sám si určí, kdy bude pracovat a kdy si vybere dovolenou, může za sebe poslat zástupce, který vykoná práci za něj. Rozhoduje, kterou zakázku přijme a kterou ne, zároveň jich ale musí zajistit dostatečný počet, aby se uživil. Za tato rozhodnutí navíc ručí celým svým majetkem.

 

Jak je to s daní z příjmu u zaměstnanců a OSVČ? Podrobné srovnání najdete na další straně:

 

 

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.6. | 09:35 Petr Kelenda
12
Podnikatelé a senátoři v jedné osobě jako pan Valenta odvádí daně v ...
18.6. | 11:11 azylpraha10
-4
www.azyl-praha10.cz
21.6. | 15:45 Vladimír Es
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dobře, ať se zvednou odvody. Ale ať je platí odběratelé rovnou na účty OSVČ u sociálky a zdravotní pojišťovny. A při prodeji služeb či zboží opravy auta, účetnictví, prodeji rohlíků,ložisek navýší o procento odvodů a souhrnně za měsíc OSVČ odvede zdravotní pojišťovně a správě soci.zabezpečení.
21.6. | 15:42 Vladimír Es
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Ano, souhlasím! Není možné, aby OSVČ chodily do penze se směšnou výsluhou, nedosahující při stejném výdělku leckdy ani poloviny toho, co dostane zaměstnanec.
19.6. | 12:16 Veselej Hafík
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Je vidět že každý poslanec i senátor má OSVČ za zloděje.Babiš na ně prosadil neověřené,neozkoušené a Chorvatsku propadlé EET.Vláda rozházela peníze a neví kde přijít k dalším a tak budou vymýšlet koniny a uzákoňovat zhovadilosti,jenom aby dostali do kasy více a o tom to celé je.
18.6. | 19:07 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně zdravotní pojištění a daně platí zaměstnanci za OSVČ u sociálního pojištění je nižší platba OSVČ spravedlivě vyvážená menšími výhodami!!
18.6. | 19:04 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Článek se propagandisticky snaží minimalizovat rozdíl mezi OSVČ a zaměstnancem ve skutečnosti je daleko propastnější!
18.6. | 13:27 Roman Vithous
2
Náhlasit nevhodný komentář
Základ daně u OSVČ je rozdíl mezi celkovými "tržbami" a náklady podnikatele na zboží a provoz podniku. Výše paušálních výdajů je lépe či hůře státem stanovený průměr nákladů pro různé druhy podnikání. Nicméně považovat tržby za výdělek OSVČ je velmi nekorektní.
18.6. | 13:15 Roman Vithous
2
Náhlasit nevhodný komentář
V článku nevidím informaci o tom, že pokud OSVČ platí dlouhodobě minimální zálohy na důchodové pojištění (pro letošek 2061 Kč) bude mu vyměřen důchod z příjmu těmto zálohám odpovídajícím (tedy letos z 7058 Kč hrubého měsíčně). Nízké pojistné tak je na úkor budoucího důchodu!!! A to může být problém.
18.6. | 13:01 Roman Vithous
1
Náhlasit nevhodný komentář
V článku není příliš vysvětleno, že procentická sazba sociálnho pojištění u zaměstnance 31,5 % (odvod zaměstnance + zaměstnavatele) se týká důchodového pojištění + nemocenského pojištění dohromady. Naprot tomu sazba 29,2 % u OSVČ je holé důchodové pojištění.
18.6. | 12:58 Roman Vithous
1
Náhlasit nevhodný komentář
V článku je uvedena chybně minimální záloha (= současně minimální pojistné OSVČ, bez ohledu na to, zda měl živnostník odopovídající příjmy). Pro rok 2017 to je 1906 Kč/měs. a nikoli 1797 Kč/měs.
18.6. | 12:15 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Až se zvýší nezaměstnanost tak budete rádi za každého OSVČ, když se ale daří tak by bylo nejlepší menší OSVČ zaměstnat nemám pravdu?
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme