Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 6. 2017
Velký přehled

"Podnikatelé platí nižší daně!" Je to tak doopravdy? SROVNÁNÍ

Práce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Předseda Senátu Milan Štěch přišel v týdnu s návrhem, jak českým firmám zajistit tisíce pracovníků. Chce zvýšit odvody pro OSVČ na úroveň zaměstnanců, což vyvolalo vlnu nevole. O kolik peněz vlastně živnostníci odvádí méně? A opravdu se podnikání tolik vyplatí?

Podle předsedy Senátu využívá nižší odvody pro OSVČ mnoho "pseudopodnikatelů", kteří by se po srovnání podmínek raději stali zaměstnanci. "Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům," podotkl Štěch. Více čtěte zde.

 

Jeho návrh na vyrovnání odvodových podmínek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a zaměstnance vyvolal obrovskou kritiku. Podle živnostníků i různých organizací na podporu podnikání jde o naprostý nesmysl, který není podložený fakty.

 

Je opravdu výhodnější podnikat, než být zaměstnaný? A jaký rozdíl je doopravdy v odvodech OSVČ a zaměstnanců? Odborníci upozorňují, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Oba přístupy mají svá pro a proti, která se nedají příliš porovnávat - některé faktory lze jen těžko vyčíslit v penězích. Vycházeli jsme z údajů Hospodářské komory a odborných portálů finance.cz a pohoda.cz.

 

 

Největší výhodou zaměstnanců je to, že mají určitou právní ochranu dle zákoníku práce. Mají stanovenou pracovní dobu, minimální mzdu, přestávky na odpočinek, příplatky za přesčasy a práci ve svátku, nárok na placenou dovolenou minimálně 4 týdny, nárok na nemocenskou, odškodnění v případě pracovního úrazu nebo na ošetřovné člena rodiny.

 

Naproti tomu živnostníci žádnou z těchto jistot nemají. První dva týdny nemoci nedostanou žádnou náhradu mzdy, od třetího týdne jsou placeni státem, ale pouze tehdy, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění. V případě úrazu je zase odškodněn pouze tehdy, když si platí komerční pojištění.

 

Podnikatel ale má obecně větší volnost. Sám si určí, kdy bude pracovat a kdy si vybere dovolenou, může za sebe poslat zástupce, který vykoná práci za něj. Rozhoduje, kterou zakázku přijme a kterou ne, zároveň jich ale musí zajistit dostatečný počet, aby se uživil. Za tato rozhodnutí navíc ručí celým svým majetkem.

 

Jak je to s daní z příjmu u zaměstnanců a OSVČ? Podrobné srovnání najdete na další straně:

 

 

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.6. | 09:35 Petr Kelenda
12
Podnikatelé a senátoři v jedné osobě jako pan Valenta odvádí daně v ...
18.6. | 11:11 azylpraha10
-4
www.azyl-praha10.cz
21.6. | 15:45 Vladimír Es
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dobře, ať se zvednou odvody. Ale ať je platí odběratelé rovnou na účty OSVČ u sociálky a zdravotní pojišťovny. A při prodeji služeb či zboží opravy auta, účetnictví, prodeji rohlíků,ložisek navýší o procento odvodů a souhrnně za měsíc OSVČ odvede zdravotní pojišťovně a správě soci.zabezpečení.
21.6. | 15:42 Vladimír Es
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Ano, souhlasím! Není možné, aby OSVČ chodily do penze se směšnou výsluhou, nedosahující při stejném výdělku leckdy ani poloviny toho, co dostane zaměstnanec.
19.6. | 12:16 Veselej Hafík
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Je vidět že každý poslanec i senátor má OSVČ za zloděje.Babiš na ně prosadil neověřené,neozkoušené a Chorvatsku propadlé EET.Vláda rozházela peníze a neví kde přijít k dalším a tak budou vymýšlet koniny a uzákoňovat zhovadilosti,jenom aby dostali do kasy více a o tom to celé je.
18.6. | 19:07 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně zdravotní pojištění a daně platí zaměstnanci za OSVČ u sociálního pojištění je nižší platba OSVČ spravedlivě vyvážená menšími výhodami!!
18.6. | 19:04 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Článek se propagandisticky snaží minimalizovat rozdíl mezi OSVČ a zaměstnancem ve skutečnosti je daleko propastnější!
18.6. | 13:27 Roman Vithous
2
Náhlasit nevhodný komentář
Základ daně u OSVČ je rozdíl mezi celkovými "tržbami" a náklady podnikatele na zboží a provoz podniku. Výše paušálních výdajů je lépe či hůře státem stanovený průměr nákladů pro různé druhy podnikání. Nicméně považovat tržby za výdělek OSVČ je velmi nekorektní.
18.6. | 13:15 Roman Vithous
2
Náhlasit nevhodný komentář
V článku nevidím informaci o tom, že pokud OSVČ platí dlouhodobě minimální zálohy na důchodové pojištění (pro letošek 2061 Kč) bude mu vyměřen důchod z příjmu těmto zálohám odpovídajícím (tedy letos z 7058 Kč hrubého měsíčně). Nízké pojistné tak je na úkor budoucího důchodu!!! A to může být problém.
18.6. | 13:01 Roman Vithous
1
Náhlasit nevhodný komentář
V článku není příliš vysvětleno, že procentická sazba sociálnho pojištění u zaměstnance 31,5 % (odvod zaměstnance + zaměstnavatele) se týká důchodového pojištění + nemocenského pojištění dohromady. Naprot tomu sazba 29,2 % u OSVČ je holé důchodové pojištění.
18.6. | 12:58 Roman Vithous
1
Náhlasit nevhodný komentář
V článku je uvedena chybně minimální záloha (= současně minimální pojistné OSVČ, bez ohledu na to, zda měl živnostník odopovídající příjmy). Pro rok 2017 to je 1906 Kč/měs. a nikoli 1797 Kč/měs.
18.6. | 12:15 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Až se zvýší nezaměstnanost tak budete rádi za každého OSVČ, když se ale daří tak by bylo nejlepší menší OSVČ zaměstnat nemám pravdu?