Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 6. 2015
Rekordní pokuta

Podvod: Lidé volali, aby dostali půjčku, stálo je to balík!

Zdroj: TV Nova

Nejvyšší pokutu v historii za poskytování spotřebitelských úvěrů udělila Česká obchodní inspekce. Firma Boyde, která nabízela úvěry pomocí předražené telefonní linky. Společnost musí zaplatit 5 milionů.

Fígl spočíval v tom, že za každou minutu hovoru musel zákazník zaplatit skoro stokorunu. Podle zákona ale nesmí být takový hovor úvěrovou firmou vůbec zpoplatněn. Jednoho volajícího přišlo volání dokonce na bezmála 64 tisíc korun. Firma přitom nakonec žadateli žádný úvěr neposkytla.


95 korun za minutu hovoru. Tolik museli zaplatit zájemci o půjčku u firmy Boyde. Úvěry totiž firma nabízela přes telefon. Operátorka ale vždycky hovor zdržovala a tak ten, kdo si chtěl půjčit, musel paradoxně sám zaplatit tisíce.


Když si firmu najdete na internetu, vyjede na vás záplava stížností - lidé popisují, jak si chtěli půjčit a místo toho se sami nemohli doplatit. Ti šťastnější se vešli do deseti tisíc, jiní ale platili mnohem víc.


Firma má podle obchodního rejstříku sídlit na adrese v pražských Kbelích. Na místě ovšem není a nic o ní nevědí ani sousedi. A přitom má nyní platit pořádně mastnou pokutu.


Česká obchodní inspekce mohla maximálně uložit až dvacetimilionovou pokutu, nakonec firma Boyde dostala "jen" čtvrtinu této částky.


I tak je to rekord. Tak vysokou pokutu ČOI v oblasti spotřebitelských úvěrů udělila prvně. V minulosti musely stejnou sumu zaplatit například firmy klamající v oblasti realitních smluv nebo pohonných hmot.


Za první tři měsíce tohoto roku už inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali celkem 75 firem poskytujících spotřebitelské úvěry. Udělili 56 pokut v celkové hodnotě skoro šest a půl milionu korun.

pez, Tereza Šnoblová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.6. | 22:04 lololax
10
Lidé jsou čím dál blbější! Je to znát z výsledků každých dalších voleb! Vůbec ...
15.6. | 22:34 pichav
0
A KOLIK STOJÍ K PŮJČENÍ TA TELEFONISTKA NENAPÍŠOU !!!!! PROČ ???!!!!!
16.6. | 08:35 kmet51
1
Náhlasit nevhodný komentář
Co to Mládek blekotal za nesmysly?Prý přísnější kontroly apod...Tyto pujčky je obyčejná lichva!! A ta byla trestná už za Václava IV.Uzákon'te nejvyšší povolený úrok a polovina těchto lumpů zavře krám sama.Zrušte předražené tel.linky a máte po problému.
16.6. | 07:13 Rudolf Kozák
1
Náhlasit nevhodný komentář
Není to nic překvapivého ani výjimečného, protože stávající režim je převážně založený na lži, podvodech a okrádání lidí, jinak by nemohl ani fungovat !
15.6. | 22:34 pichav
0
Náhlasit nevhodný komentář
A KOLIK STOJÍ K PŮJČENÍ TA TELEFONISTKA NENAPÍŠOU !!!!! PROČ ???!!!!!
15.6. | 22:33 macek289
5
Náhlasit nevhodný komentář
Volali jen blbci co nečtou a neumějí počítat. I podprůměrnej člověk s IQ 20 nebude tak blbej. Za blbost se platí.
15.6. | 22:18 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jeste jsem chtel pripsat ze takovej clovek co dostal pujcu po telefonu je jako ,,YETTI" Toho taky nikdo nevidel
15.6. | 22:04 lololax
10
Náhlasit nevhodný komentář
Lidé jsou čím dál blbější! Je to znát z výsledků každých dalších voleb! Vůbec je nelituji, za blbost se platí! A tenhle národ zaplatí ještě hodně velkou cenu!
15.6. | 21:26 allanaldik
7
Náhlasit nevhodný komentář
Chtel bych vidět aspon jednoho co dostal pujcku po telefonu. Zatim takovej clovek neexistuje. Dat pujcku nezname osobe jen tak po telefonu tak to by zas udelal jen trotl a ten kdo si mysli ze dostane pujcu po telefonu je taky trotl.