Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2017 12:28
Konzumace placenty

Pojídání placenty: Módní trend, nebo je to prospěšné zdraví?

Žena po porodu
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Žen, které pojídají vlastní placentu, přibývá. Je to ale tělu prospěšné, jak se říká, nebo je to jen módní trend, který může poškodit zdraví?

Trend, který začal především v Americe, kdy celebrity jako herečka Katie Holmes, Katherine Heigl nebo Kim Kardashian snědly vlastní placentu, se přenesl i do České republiky. V tradiční čínské medicíně je pojídání placenty populární od 16. století.

 

Placenta je orgán, ke kterému je během těhotenství plod připoután pupečníkem. Placenta plodu zajišťuje přívod živin, kyslíku a odvod škodlivých látek z jeho metabolismu. Placenta je také zdrojem hormonů, které jsou nezbytné pro průběh těhotenství a díky ní nedochází k poškození plodu imunitním systémem matky.

 

Placenta
Zdroj: Thinkstockphotos Ilustrační foto

 

Placenta má sloužit pro zahojení matky po porodu a poskytnutí mnoha prospěšných látek, jako je železo, vitamin B6, který pomáhá při tvorbě protilátek, vitamin E podporující hojení poškozených buněk, hormon CRH, který napomáhá ke snížení stresu, bílkovinu cytosin, která přispívá k regeneraci poškozených buněk a tkání, hormon oxytocin snižující poporodní krvácení a také hormon prolaktin pro zvýšení produkce mateřského mléka.

 

Dosud se však v žádné odborné publikaci nedočtete, že by byla placenta nějak prospěšná. "Žádná publikace neudává, že by pojídání placenty bylo pro vyspělý lidský organismus nějak prospěšné. Logiku by to mohlo mít v zemích, kde žijí ženy v extrémních, chudých podmínkách, které potřebují dostatek bílkovin, jako je tomu v živočišné říši," řekl pro portál TN.cz doktor Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

 

 

U vyšších savců, jako jsou šelmy nebo opice, je konzumace placenty po porodu přirozená. Konzumací placenty po porodu savci urychlují hojení a zvyšují produktivitu mateřského mléka. Býložravci placentu také konzumují proto, aby zabránili přilákání dravce k mláděti.

 

Placenta prý nemá žádný zápach ani chuť, na čemž se shodly ženy, které placentu užívaly. 

 

Jak se placenta zpracovává?

Nejčastěji ženy užívají kapsle vyráběné z placenty nebo koktejly. 

 

Koktejl z placenty

Nejčastěji ženy vyrábějí koktejl z čerstvé placenty. Na jeho výrobu potřebujeme kousek čerstvé placenty, banán, hrst malin nebo jahod, hrst kustovnice čínské, jablečný džus a můžete přidat i vodu. Všechny ingredience rozmixujeme a konzumujeme okamžitě.

 

Na další koktejl potřebujeme 1/4 hrnku čerstvé placenty, 100 ml džusu, 1/2 hrnku mrkve a kostky ledu. Vše rozmixujeme a okamžitě podáváme. Doporučuje se však pojídat placentu uvařenou, například v lasagních nebo existuje i placentová polévka.

reg TN.cz