Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.5. 2017 21:23
Babišův nástupce

Novým ministrem financí bude Pilný! Sobotka návrh Babiše přijal

Zdroj: TV Nova

Premiér Bohuslav Sobotka jmenuje novým ministrem financí Ivana Pilného. Jako svého nástupce ho navrhl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Sobotka věří, že je Pilný nezávislý a bude úřad vykonávat svědomitě.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyhoví nominaci hnutí ANO a jako nástupce ministra financí Andreje Babiše (ANO) navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO).

 

Sobotka zopakoval, že od ANO očekával nominaci odborníka, který ale zároveň není spojený s někdejší Babišovou společností Agrofert. Kvůli tomu předtím odmítl náměstkyni Alenu Schillerovou i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). "Po tom rozhovoru, který jsem dnes s panem Pilným měl, jsem se rozhodl vyhovět této žádosti a jsem připraven navrhnout pana Pilného prezidentovi republiky," řekl.

 

Mezi priority Pilného by mělo patřit zajištění nezávislosti Finanční správy. "Aby bylo možné vyšetřit všechna podezření, která stála i u návrhu na odvolání současného ministra financí," uvedl Sobotka. Prioritou je i rychlá příprava rozpočtu na příští rok tak, aby zohlednil klíčové plány vlády.

 

Sobotka míní, že po nástupu Pilného by se měla uklidnit situace v koalici. "Tím, že bude Andrej Babiš z vlády odvolán a bude jmenován nový ministr financí, bude ukončen spor, který byl vyvolán tím, že ministr financí odmítal přijmout svou politickou odpovědnost," řekl. Situace přinesla do koalice napětí, které by mělo Babišovým odchodem zmizet, míní.

 

 

Z dnešní téměř hodinové schůzky Pilného se Sobotkou ve Strakově akademii podle premiéra vyplynulo, že šéf sněmovního hospodářského výboru je schopen se nové funkce ujmout okamžitě.

 

"Není vůbec žádný důvod na to, aby prezident po svém návratu z Číny nekonal," uvedl. Na Hrad dorazil návrh na Babišovo odvolání 5. května, Zeman však dosud nechává šéfa hnutí ANO ve funkci. Poukazuje při tom například na koaliční smlouvu.

 

Sobotka nevidí důvod pro to, aby s návrhem na jmenování Pilného nyní nějak taktizoval. "Předpokládám, že ten návrh odešlu na Pražský hrad v řádu několika hodin. Není důvod na nějaké odkládání," řekl. Premiér už v posledních dnech avizoval, že je v případě dalšího otálení hlavy státu připraven podat na Zemana kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

tn.cz / ČTK