Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.12. 2016 21:15
Pohřeb "hrdiny"

Poláci se loučili s řidičem kamionu z Berlína. Přišly stovky lidí

Zdroj: TV Nova

Poláci se rozloučili s Lukášem Urbanem. Polského řidiče zastřelil Tunisan, který pak s jeho kamionem najel do davu lidí na vánočních trzích v Berlíně. Smutečního obřadu ve městě Baně na severozápadě země se zúčastnil prezident Andrzej Duda, příbuzní a také přes dvě stě lidí z Polska i Německa.

V pravé poledne začala v polském Baně zádušní mše za zemřelého řidiče kamionu Lukáše Urbana. Pietního obřadu se kromě jeho manželky, 17letého syna a přátel účastní i prezident, vládní představitelé a další dvě stovky lidí.

 

"Možná když jde někdo do války, tak jeho smrt není zbytečná, ale u Lukáše... Pracoval pro svoji rodinu a pak takhle odešel, nevím, co k tomu dodat," svěřila se příbuzná. Urbanovi kolegové jeho památku uctili troubením klaksony. Po obřadu vyráží na smuteční jízdu do okolí města.

 

 

I když policejní vyšetřování vyvrátilo spekulace o tom, že Urban s Amrim v kabině kamionu zápasil a zabránil větší katastrofě, je mnohými Poláky i Němci považován za hrdinu. Vzpomínají na něj i ve vesnici Rožnovo na severu země, kde s rodinou bydlel.

 

Náklady pohřbu uhradí polská vláda, která také truchlící rodině vyplatí mimořádnou rentu. Pozůstalým mají pomoci i peníze ze sbírky, kterou založil britský šofér kamionu - zatím se vybralo přes pět miliónů korun. Tisíce Němců zase podepsaly petici, která navrhuje Urbanovi udělit nejvyšší německé vyznamenání.

tn.cz / TV Nova