Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.1. 2017 20:49
Nouzové přistání v Praze

Polák, který hrozil bombou, je nepříčetný. Leží na psychiatrii

Zdroj: TV Nova

Muž, kvůli kterému muselo v pátek v Praze nouzově přistát letadlo, je nepříčetný. Ukazují to první závěry psychiatrických vyšetření, která po svém zadržení podstoupil. Polák vyhrožoval, že odpálí bombu, žádnou ale neměl. Muž je teď v psychiatrické nemocnici.

Pokažený závěr dovolené polských turistů a náročný večer pro české bezpečnostní složky. Tak by se stručně dal shrnout incident, jaké v naší metropoli zažíváme zřídka. Letadlo z Kanárských ostrovů do Varšavy muselo nouzově přistát na pražském letišti, neboť muž na palubě hrozil bombou.

 

Během několika minut po přistání do letadla vnikla zásahová jednotka cizinecké policie. "Zpacifikovali osobu, která neuposlechla výzvy, a tak použili donucovacích prostředků," uvedl Jan Kučera, náměstek ředitele cizinecké policie.

 

"Někteří lidé byli vystrašení. Když jsme přistáli, provedla protiteroristická jednotka velice profesionální zásah," popsal jeden z cestujících. Bomba se nenašla, nikomu se nic nestalo a z letadla se tak v pořádku dostalo i dalších téměř 170 lidí, kteří za sebou měli i perné chvíle.

 

 

"Navzdory upozornění letušek chodil po letadle a také nereagoval na prosby svojí manželky, aby se uklidnil. Byl velice impulsivní, možná nebyl nebezpečný, ale byl agresivní," popsala další pasažérka chování muže, který vyhrožoval výbuchem.

 

Muže policie obvinila ze šíření poplašné zprávy a ohrožení letounu, v sobotu ho vyšetřil znalec v oboru psychiatrie. "Vyhodnotil, že muž je v tuto chvíli zcela nepříčetný, navíc jeho duševní a psychický stav ani neumožňoval provést jeho výslech," sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

 

Teď je v psychiatrické nemocnici, kde se podrobí dalším vyšetřením. "V závislosti na jejich výsledku rozhodne policie o pokračování trestního stíhání," dodala Rendlová.

 

 

Pokud by se případ dostal k soudu, muži by hrozilo až 8leté vězení. Vzhledem k tomu, že se událost stala na palubě polského letadla a pachatelem je polský občan, je možné, že případ bude předán do Polska.

 

Praha už podobné nouzové přistání zažila před deseti lety. Tehdy to bylo letadlo mířící z Moskvy do Ženevy, na jehož palubě dělal výtržnosti opilý bývalý ruský fotbalista Dynama Moskva Dogajev. Přestože se později prokázalo, že nešlo o únos, byl odsouzen na dva a půl roku.

epa tn.cz / TV Nova