Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 5. 2017
policejní technika

Policie jde s dobou, k dispozici má tyto supermoderní hračky! VIDEO

Zdroj: TV Nova

Policie využívá stále častěji moderní techniku. Na jihu Moravy dostali policisté na půl roku speciálně upravený sportovní vůz. Jejich kolegové ve středních Čechách zase hlídají lesy unikátním dronem a cizinecká policie dokáže odhalit běžence ukryté v kamionu díky zvukovému zařízení.

Sportovní auto v policejních barvách dokáže jet 300 kilometrů v hodině. Zrychlí z nuly na sto za pouhé čtyři vteřiny a stojí čtyři miliony korun. Pod kapotou policejní stíhačce bublá 360 koní. Jihomoravská policie tak má teď k dispozici supermoderní hračku, které na dálnici neunikne seberychlejší silniční pirát.

 

Když nedávno poprvé vyjel supersport do ulic, řidiči radši sundali nohu z plynu a zvědavci si ho fotili. "To vozidlo budilo respekt, řidiči dodržovali předpisy," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

 

Nápis policie je i na dronu, který teď ohlídá část brdských lesů. Ovládá ho jeden člověk a stroj zvládne až desetikilometrovou trasu. "Letová výška, ve které se pohybuje, je většinou mezi 100 až 300 metry nad zemí," přiblížil vlastnosti dronu ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva.

 

 

Policisté s jeho pomocí nahlédnou i do těžko přístupných míst, kde už nemají turisté co dělat. "Vjíždí do prostoru, kam se nesmí vjíždět, chodí do míst, kde se nesmí chodit a ten prostor je tak spletitý, že tam můžou i zabloudit," sdělil ředitel středočeské policie Václav Kučera.

 

A moderní techniku využívá i cizinecká policie k odhalení nelegálních běženců. Vyzkoušela ji při cvičení na hranicích loni v září. Migranty tehdy simulovala hlídka a ukázalo se, že přístroj dokáže odhalit zvuky odlišné od otřesů kamionu - jako třeba tlukot srdce.

Ondřej Požár/ lud TN.cz