Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 1. 2018
Náborový příspěvek

Policie má nouzi o lidi. Nováčkům nabízí až 150 tisíc a bere i vyučené

Zdroj: TV Nova

Policie láká do svých řad nové uchazeče a vylepšila jim i podmínky přijetí. Kromě jiného jim slibuje náborový příspěvek až 150 tisíc korun. Od ledna stačí navíc kadetům už jen výuční list. Ministerstvo vnitra si od toho slibuje doplnění stovek chybějících policistů.

Pomáhat a chránit! A teď i nabírat nové členy, to je úkol policejních útvarů po celé republice. Momentálně evidují na dva tisíce volných pracovních míst.

 

"Tato místa se týkají především pořádkové služby, dopravní policie, cizinecké policie a ochranné služby," prozradila TV Nova mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

 

Uchazeče má motivovat novela zákona, která platí teprve od Nového roku. Nováčkům nabízí k hrubé mzdě kolem 22 tisíc náborový bonus od 30 do 150 tisíc. Nově se také mohou přihlásit absolventi odborných učilišť.

 

Nejvíce policistů chybí v Praze, ve středních Čechách, ale i v Karlovarském kraji - tam dostanou nováčci až 120 tisíc korun. V ostatních krajích kolem sedmdesáti tisíc. Noví policisté mají nárok na příspěvek po uplynutí půlroční zkušební doby a celá výše jim náleží, pokud odslouží šest let.

 

 

Náborový příspěvek 150 tisíc má přilákat lidi ale i do řad vězeňské služby, která nedostatek personálu řeší dlouhodobě.

 

"Tento problém nejvíce pociťujeme v pražských věznicích. To znamená ve vazební věznici Praha-Pankrác a ve vazební věznici Praha-Ruzyně, kde řádově chybí devadesát příslušníků," řekla TV Nova mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

 

 

Mezi policisty, vězeňskou službou, ale také armádou a hasiči tak vře konkurenční boj o kadety. S obsazováním míst mají menší problémy hasiči.

 

"Jsou oblasti, ať už třeba pohraničí, kde tyto problémy zaznamenáváme. Nebo jsou specializace, které mám tyto problémy činí," řekl TV Nova generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Hasičům chybí třeba právníci.

vbo, Jan Mareš TN.cz