Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.5. 2017 14:39
Nebezpečná hra

Policie prozradila, proč varovala veřejnost před Modrou velrybou

Hra Modrá velryba
Zdroj: Profimedia

Česká policie čelila v uplynulých dnech kritice, že informováním o nebezpečí, které představuje internetová hra Modrá velryba, způsobila zbytečně paniku. Na případ se informoval i ministr vnitra Milan Chovanec. Policisté se teď brání, že k varování veřejnosti měli pádné důvody.

Do případu nebezpečné internetové hry Modrá velryba se koncem dubna vložil i ministr vnitra Milan Chovanec, který chtěl po policistech informaci, jestli bylo riziko skutečné nebo jestli policie podlehla falešné zprávě. Policejní prezidium teď prozradilo, že ministr byl o nebezpečí již informován a že si policisté stojí za tím, že varování bylo na místě.

 

"Policie ČR tento postup zvolila na základě několika prokazatelně zadokumentovaných případů sebepoškození či vydírání dětí v prostředí internetu a také jako reakci na informace získané od zahraničních partnerů, kteří v nejednom případě přistoupili taktéž k vydání varujících tiskových zpráv," uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

 

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá řekla webu Aktuálně.cz, že je ministr vnitra rád, že policie tento fenomén řeší. Chovanec by ale pro příště uvítal, kdyby policie komunikovala s veřejností přesněji.

 

Podle policistů vedlo informování o nebezpečí internetové hry ze strany policie k větší ostražitosti rodičů. "Po zveřejnění první tiskové zprávy se s podezřením na toto rizikové jednání ve vztahu k dětem obrátilo na Policii ČR několik dalších lidí," doplnil mluvčí Bocán.

 

 

 

Policisté si tak stojí za svým: Jejich poznatky vycházejí ze skutečných případů a varování veřejnosti bylo na místě a splnilo účel. Rodiče a učitelé jsou díky němu více ostražití a všímají si varovných signálů u dětí.

 

Internetová hra Modrá velryba pochází z Ruska. Správce hry, tzv. kurátor, posílá dětem úkoly a nutí je se poškozovat. Pokud chce "hru" ukončit, následuje vydírání. V krajním případě hra končí sebevraždou dítěte. Čeští policisté před nebezpečím varovali 13. dubna. Informovali také, že v souvislosti s Modrou velrybou prověřují některé případy sebevražd dětí z poslední doby.

 

Vše o Modré velrybě v reportáži Televizních novin:

vbo TN.cz