Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.11. 2017 13:43
kauza čapí hnízdo

Babiš kvůli vydání zuří: Bojí se mě a urputně se mě snaží dostat!

Zdroj: TV Nova

Policie dnes zaslala do Poslanecké sněmovny novou žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Chce je stíhat kvůli dotacím na Čapí hnízdo. Poslanci už jednou oba politiky k vyšetřování vydali.

"Vyšetřovatel dnes poslal žádost o vydání dvou poslanců v souvislosti s dotací na farmu Čapí hnízdo," řekla ČTK bez bližších podrobností Zenklová. Ke konkrétním jménům poslanců, o jejichž vydání policie žádá, se mluvčí nevyjádřila. Babiš i Faltýnek jakékoliv obvinění dlouhodobě odmítají. Kauzu považují za vylhanou a vyfabulovanou.
 

Policie o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka žádá letos už podruhé. Začátkem září je poslanci k trestnímu stíhání vydali.

 

Anketa

Nová žádost policie o vydání poslanců Babiše a Faltýnka je:

Hlasovalo 8201 lidí.
Po říjnových volbách a jejich opětovnému zvolení jim ale byla imunita obnovena. O případném opětovném vydání tak musí rozhodnout nově zvolená Poslanecká sněmovna. Právě o novém složení mandátového a imunitního výboru se na včerejší ustavující schůzy Sněmovny strhla největší hádka.

 

Novou žádost policie o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání dostane až nový předseda Sněmovny, kterým by se měl stát jejich spolustraník Radek Vondráček. Pokud žádost dorazí dříve, než bude nový šéf dolní komory zvolen, tak bude podle informací ČTK uložena v trezoru sekretariátu předsedy Sněmovny.

 

 

Lidovci vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání podpoří. Pro opětovné vydání obou poslanců jsou i poslanci ODS, ČSSD a Pirátů. Důležitý pro výsledek hlasování o vydání bude postoj hnutí SPD, jeho předseda Tomio Okamura ale už dříve uvedl, že by jeho poslanci policejní žádosti vyhověli.

 

Andrej Babiš je podle vlastních slov překvapen rychlostí a urputností, se kterou policie o vydání požádala. "Všechny kroky policie včetně dnešního rychlého doručení mě stále přesvědčují, že to je čistě politická kauza. Rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém," napsal na facebook. 

 

Andrej Babiš o svém vydání
Zdroj: facebook

 

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

 

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

mom tn.cz / ČTK