Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 21:05
jak to bylo?

Policie: Modrá velryba v Česku je! Děti si ubližují a vydírají je

Zdroj: TV Nova

Policie po dlouhém čekání řekla, jak to bylo s hrou "Modrá velryba". Odmítla přitom tvrzení, že by šířila tzv. hoax. Informace o nebezpečné hře prý měla ještě před zveřejněním výzvy od zahraničních partnerů, a proto považovala za nezbytné informovat veřejnost.

Policie vydala velké prohlášení kvůli kauze Modrá velryba, ve kterém se hájí nařčení, že přispěla k šíření nepodložené zprávy. Podle kritiků byla celá kauza pouze takzvaný "hoax" a do Česka se vůbec nestala.

 

Ježe policie jasně říká: Modrá velryba v Česku je a má i oběti. Někdo dokonce mámil z dětí nahé fotky. V čem spočívá princip hry Modrá velryba, si přečtěte zde.

 

Tiskovou zprávu policie vám zde přinášíme v nezkrácené podobě:

 

Odmítáme tvrzení, že Policie ČR šíří hoax.

 

V uplynulých dnech některá média zveřejnila zprávy, že Policie České republiky zveřejněním informací o hře "Modrá velryba" šíří hoax (viz tisková zpráva ze dne 13. dubna 2017).

 

Informace o fenoménu nazývaném „Modrá velryba“ jsme ještě před zveřejněním výzvy měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí.

 

Po zveřejnění tiskové zprávy jsme obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti. Počty hlášení jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi, a že tento fenomén není veřejnosti lhostejný.

 

 

Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů.

 

Odmítáme tedy tvrzení, že Policie ČR šíří hoax. Zveřejněním informací jsme chtěli varovat veřejnost před nebezpečím, se kterým se lidé mohou setkat v prostředí sociálních sítí.

 

Odborníci minulý týden upozorňovali na to, že Modrá velryba je jen poplašnou zprávou, která vychází z nepravdivých informací. Policii přitom obvinili z toho, že šíří mezi lidmi paniku.

 

Usilujeme o to, aby se nebezpečná hra nešířila Českem. Znáte někoho, kdo Modrou velrybu hrál? Ozvěte se nám! Vašimi příběhy chceme varovat ostatní před riziky hry! Kontaktujte nás na e-mailu zpravy@nova.cz, na facebooku či na telefonním čísle 606 09 09 09. Děkujeme!

 

Nebezpečná hra Modrá velryba se do Česka měla rozšířit z rusky mluvících zemí. Podle pravidel, která se objevila na internetu, hráči musí plnit různé úkoly, mezi které patří sledování hororových filmů, sebepoškozování nebo vstávání extrémně brzo. Celá hra končí hráčovou sebevraždou.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o hře Modrá velryba: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rodičovská kontrola na síti?! Jak dítě chránit, ale příliš neomezovat
Neriskujete na sociálních sítích? Největší nebezpečí + triky, jak na ně

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.4. | 13:25 Roman Skala
7
Na boží hovádko číhá nebezpečí i v supermarketu. Sociální sítě jsou semeniště ...
20.4. | 15:13 Milos Trasimi
-4
Cesi maji programovou provokaci.Rika se tomu blbe kecy ceske a stare bachorky ...
20.4. | 22:36 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Pevně drzim Rusům palce at se jim dílo zdaří.Bez českých chmatatackych kurrev bude Zeme lepším místem pro život.
20.4. | 22:35 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ja nevím ale nějak podvědomě tuším ze Rusové znají ceskou mentalitu a mdlou inteligenci.Modra velryba ma účel jak likvidovat české rozmazlené a věčné ufnukane parchanty.Čím min takových parchantu tím méně tady bude kuurev jako je Skala novus kimy69 a další.
20.4. | 19:40 sukackaobecna
0
Náhlasit nevhodný komentář
Všem koko*ům z Novy moc děkuji to se mě furt ptají rodiče jestli to nehraju. Víte o tom úplný hov*o. Autora zatkli a ti co to nyní provozují se dají označit za FAKE.
20.4. | 18:31 ruzovelozisko
5
Náhlasit nevhodný komentář
Milošku T. bez tebe by tu byla nuda... prosím napiš ještě něco- třeba to jak si byl už jako novorozenec vybrán k výcviku na Batmana
20.4. | 16:40 Roman Skala
6
Náhlasit nevhodný komentář
Sejmi maminčinými nůžkami svou nafukovací panu, třeba tě to ukojí ty trdlo.
20.4. | 16:37 Roman Skala
6
Náhlasit nevhodný komentář
Milošku sourozenci, kteří tě zplodili si svůj nechráněny styk dodnes vyčítají, ale já se na tebe nehněvám. Jsi nemocný člověk, který se ukájí urážkami a teď už i vyhrůžkami lidem, z jejichž daní žije. Jsi nevděčný, snědý chlapec.
20.4. | 16:18 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
A pak vse co mi tady napsal zopakujes do oci.Existuji lide ktri mi uz na tebe poslali jiste informace a jsem s nema v kontaktu.Maji te uz plne zuby to co tady ty I nekteri predvadite.A je mi dost divn e ze mi sami nabidli pomoc.Ale asi jsou inteligentnejsi nez ty.Zatim cus hnido.
20.4. | 16:15 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
No Skala v Praze -Chodove si te nebude problem najit.Uz jsem rozhodil site a nebude pro me problem te proste sejmout.Doufam ze se brzy uvidime.
20.4. | 15:47 Roman Skala
5
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím proč se tak čertíš Milošku? Chánovský koktejl, jak ty říkáš brunejsko-řecký, co ti hnisá v žilách, se ti dnes nějak zpěnil, nepřišla podpora? A pamatuj si gádžům vždy vykat.
20.4. | 15:33 Milos Trasimi
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Dobre odpoledne buzno.Zadna ucelova provokace.Je to Pravda a jelikoz si uvedomujes buzno tento fakt okamzite zacnes odvadet pozornost od techto faktu.Jses typicky cesky zmrdd.Nejste zmrdecku tak chytry jakymi se delate.Rodi se vam deebilni deti jelikoz VY sami jste deebilove.Holt dedicne fatory ze?