Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 21:05
jak to bylo?

Policie: Modrá velryba v Česku je! Děti si ubližují a vydírají je

Zdroj: TV Nova

Policie po dlouhém čekání řekla, jak to bylo s hrou "Modrá velryba". Odmítla přitom tvrzení, že by šířila tzv. hoax. Informace o nebezpečné hře prý měla ještě před zveřejněním výzvy od zahraničních partnerů, a proto považovala za nezbytné informovat veřejnost.

Policie vydala velké prohlášení kvůli kauze Modrá velryba, ve kterém se hájí nařčení, že přispěla k šíření nepodložené zprávy. Podle kritiků byla celá kauza pouze takzvaný "hoax" a do Česka se vůbec nestala.

Reklama

 

Ježe policie jasně říká: Modrá velryba v Česku je a má i oběti. Někdo dokonce mámil z dětí nahé fotky. V čem spočívá princip hry Modrá velryba, si přečtěte zde.

 

Tiskovou zprávu policie vám zde přinášíme v nezkrácené podobě:

 

Odmítáme tvrzení, že Policie ČR šíří hoax.

 

V uplynulých dnech některá média zveřejnila zprávy, že Policie České republiky zveřejněním informací o hře "Modrá velryba" šíří hoax (viz tisková zpráva ze dne 13. dubna 2017).

 

Informace o fenoménu nazývaném „Modrá velryba“ jsme ještě před zveřejněním výzvy měli od našich zahraničních partnerů. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí.

 

Po zveřejnění tiskové zprávy jsme obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti. Počty hlášení jsou výsledkem toho, že se rodiče, pedagogové a vrstevníci účastníků hry začali více zajímat o negativní jevy spojené se sociálními sítěmi, a že tento fenomén není veřejnosti lhostejný.

 

 

Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů.

 

Odmítáme tedy tvrzení, že Policie ČR šíří hoax. Zveřejněním informací jsme chtěli varovat veřejnost před nebezpečím, se kterým se lidé mohou setkat v prostředí sociálních sítí.

 

Odborníci minulý týden upozorňovali na to, že Modrá velryba je jen poplašnou zprávou, která vychází z nepravdivých informací. Policii přitom obvinili z toho, že šíří mezi lidmi paniku.

 

Usilujeme o to, aby se nebezpečná hra nešířila Českem. Znáte někoho, kdo Modrou velrybu hrál? Ozvěte se nám! Vašimi příběhy chceme varovat ostatní před riziky hry! Kontaktujte nás na e-mailu zpravy@nova.cz, na facebooku či na telefonním čísle 606 09 09 09. Děkujeme!

 

Nebezpečná hra Modrá velryba se do Česka měla rozšířit z rusky mluvících zemí. Podle pravidel, která se objevila na internetu, hráči musí plnit různé úkoly, mezi které patří sledování hororových filmů, sebepoškozování nebo vstávání extrémně brzo. Celá hra končí hráčovou sebevraždou.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o hře Modrá velryba: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rodičovská kontrola na síti?! Jak dítě chránit, ale příliš neomezovat
Neriskujete na sociálních sítích? Největší nebezpečí + triky, jak na ně

TN.cz
Reklama