Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.11. 2017 22:07
Smrt skialpinistů

Policie už ví, proč Češi v Tatrách zemřeli! Znají výsledky pitvy

Smrt Čechů v Nízkých Tatrách - 6
Zdroj: hzs.sk
K nálezu vyrazila horská služba, Čechům už ale nebylo pomoci

Slovenští policisté dál vyšetřují smrt českých skialpinistů. Dvojice zemřela v noci na neděli, jejich těla našli druhý den polští turisté. Vyšetřovatelé už znají příčinu smrti a pravděpodobný scénář, co se stalo.

Šedesátiletý Jan a sedmačtyřicetiletá Hana přespali před tragédií v chatě. Její majitel uvedl, že měli dobrou výstroj a bylo na nich vidět, že hory mají rádi a túry pro ně nejsou cizí. V sobotu kolem deváté ráno se vydali na cestu, píše portál tvnoviny.sk.

 

Nehybná těla dvou Čechů objevili druhý den na hřebeni u Chopoku polští turisté. Okamžitě zalarmovali horskou službu, dvojici už ale nebylo pomoci. Od té doby případ vyšetřují policisté. Podle předběžných výsledků pitvy zemřeli muž a žena na podchlazení.

 

"Jejich vybavení odpovídalo tomu, že ví, co dělají, přestože prognóza počasí nebyla ideální," doplnil chatař Pavel Ivanko. "Byla špatná viditelnost, zhoršené počasí, stalo se to asi potmě, protože pán měl na sobě čelovou lampu," doplnil zasahující člen horské služby.

 

 

Podle záchranářů se u těl našly jen jedny lyže. I přesto zůstává záhadou, proč si dvojice nepřivolala pomoc, pokud měla problémy. V jejich batozích vyšetřovatelé objevili mobily, od Kamenné chaty na vrcholu navíc Čechy dělilo jen pár minut.

 

Podle odborníků se mohli turisté ve tmě ztratit a přestat se orientovat. Přesné příčiny a další okolnosti smutné události ale nadále vyšetřují policisté.

 

Podívejte se na reportáž TV Markíza:

epa TN.cz