Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 3. 2017
Česká premiéra

Policisté poprvé použili zvukové dělo, chuligáni radši utekli!

Zdroj: TV Nova

Při potyčkách fanoušků Baníku a Opavy zasahovali těžkooděnci, členové jízdní policie, ale také specialisté s akustickou zbraní. Zvukové dělo používali američtí vojáci například v Iráku. V České republice měla zbraň premiéru. Zvuk, který vydává, je tak nesnesitelný pro ucho, že lidé raději utíkají.

Patnáct set fanoušků útočilo na brány stadionu, chtěli se dostat dovnitř. Vzduchem létala pyrotechnika. Právě v tu chvíli policisté vůbec poprvé využili akustickou zbraň, aby dav lidí dostali dál od stadionu.

 

Zařízením jsme nejprve dávali výzvy, ono je hlasité a dobře srozumitelné. Po dobu pěti vteřin pak bylo použito i jako donucovací prostředek," popsal situaci krajský ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

 

Sonická zbraň Long Range Audio Device (LRAD) během války v Iráku používali Američané k rozehnání davů. Použita byla třeba i proti somálským pirátům, kteří útočili na tankery. Funguje jako megafon, ale dokáže vydat ohlušující zvuk až o síle 150 decibelů.

 

 

"Je to určitá výseč, ve které ten zvuk působí, samozřejmě zase na určitou vzdálenost," uvedl Kužel. Pronikavý jekot je pro lidský organismus po chvílí až nesnesitelný, zdraví ale nepoškozuje. "Nemyslí na nic jiného, než se dostat z prostoru, kde se ten zvuk ozývá," dodal Kužel.

 

Sobotní derby mezi Baníkem a Opavou připomínalo policejní manévry, zasahovalo 400 policistů. Ti zadrželi 50 výtržníků, několik lidí utrpělo zranění, mezi nimi i 5 policistů. Nepokoje ale pokračovaly po zápase i ve městě. Opaváci dokonce zdemolovali cihlový plot, už se o ně zajímá policie.

Lucie Cochlarová/epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.3. | 22:11 Bohumír Panuš
7
Proč policie zasahuje když si dvě skupiny s IQ fotbalového míče chtějí rozbít ...
21.3. | 04:07 Lukáš Petr
-3
Páni policajti
21.3. | 07:54 Tomáš Sochora
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nebo o článek výše,píšete chuligáni Slezanu Opava,žádný fotb,klub Slezan Opava neexistuje.nepište o věcech o kterých nevíte nic a když už tak aspoň použiju google,
21.3. | 07:52 Tomáš Sochora
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Zas článek o ničem,podle sdělení lidí kteří tam byly,to by silnější alarm od auta a většina si myslela žejeto nějaký alarm od auta,nebo nějaké budovy,na videu neutíká nikdo,jediný kdo trpěl,byly psi a koně,ty vaše články grc,grc
21.3. | 07:45 kacipavel
4
Náhlasit nevhodný komentář
Těch 1 500 magorů co se chtěli prát měli pozatýkat , pořádně seřezat ..aby na to nezapomněly , odsoudit nejméně na prospěšné práce a museli by i všechno zaplatit (policii, záchranku a veškeré škody !) Podruhé by si to rozmyslely prát se a ničit cizí věci !!
21.3. | 04:07 Lukáš Petr
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Páni policajti
20.3. | 22:11 Bohumír Panuš
7
Náhlasit nevhodný komentář
Proč policie zasahuje když si dvě skupiny s IQ fotbalového míče chtějí rozbít hubu?
20.3. | 21:44 Petr Kachyňa
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Prej to bylo něco jako hlasitější alarm u auta. Myslím, že nic moc účinnost. Kamarád si toho ani nevšiml.