Aktualizováno 1.8. 2017 21:23
Předvolební kampaň

Politici na voliče líčí na facebooku. Neví se, kolik to stojí

Zdroj: TV Nova

Předvolební boj se letos přesunul na sociální sítě. Tento způsob oslovení voličů využívá téměř každý volební lídr. Jenže zjistit kolik politické strany za svou propagaci na sociálních sítí utratí, bude podle úředníků hodně obtížné. Na útratu za kampaň je přitom pevný limit.

Zapomeňte na politické mítinky, rozdávání gulášů či balónků nebo na řečnění z pódia. Letošní předvolební boj se zatím vede na elektronickém poli.

 

Dlouhodobě na kartu sociálních sítí sází hnutí ANO. Andrej Babiš má například na Facebooku více než 130 tisíc sledujících. S velkým odstupem je předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ( 41 tisíc sledujících) a třetí místo v žebříčku obsadil Petr Fiala z ODS.(24 tisíc sledujících). Další lídří stran, jako je například Lubomír Zaorálek z ČSSD nebo Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL mají zhruba sedm tisíc sledujících.

 

Pro podzimní volby ale už platí devadesátimilionový limit a nastává problém, jak uhlídat, kolik jednotlivá politická uskupení na sociálních sítích za svou propagaci utratí.

"Denně jsou to desítky, stovky, tisíce příspěvků, které se těžce a složitě identifikují a kontrolují, natož aby se propočítávaly. Komunikace skrze sociální sítě bude jedna velká černá díra," má jasno politolog Jan Kubáček.

 

"V tuto chvíli to není úplně jednoduché, to se přiznávám. V České republice se v této chvíli ten monitoring nedělá u všech typů sociálních sítí," přiznává František Sivera z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

 

Vedení předvolebních bitev na internetu není ve světě raritou. V kampani na tisíce twitterových příspěvků vsadil například současný prezident Spojených států Donald Trump.

pez, František Bůžek TN.cz