Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 12. 2017
Nemají vládu

Politická krize v Německu: Žádná koalice neexistuje, tvrdí Schulz

Zdroj: TV Nova

Politická vyjednávání o budoucnosti Německa pokračují. Zprávy o tom, že se sociální demokraté dohodli s konzervativci a budou jednat o pokračování koalice, ale vyvrátil předseda SPD Martin Schulz. Podle něj by se mělo jednat i o dalších alternativách.

V berlínském zámku Bellevue se opět jednalo o budoucnosti Německa. Prezident Frank Steinmeier pozval ve čtvrtek k jednání představitele stran dosluhující koalice Angelu Merkelovou, Horsta Seehofera a Martina Schulze.

 

Nejprodávanější německý deník vzápětí napsal, že sociální demokracie dala možnosti pokračování koalice zelenou. Její šéf Schulz to ale odmítá. "Jednoznačně popírám zprávu, že jednáme o velké koalici. Vzhledem k tomu, že zpráva zřejmě přišla od konzervativců, právě jsem v telefonickém rozhovoru řekl paní Merkelové, že je to nepřijatelné," sdělil Schulz.

 

Velká koalice podle něj rozhodně není hotovou věcí. V projevu se nevyhnul ani náznakům obviňování. "Nechci tu spekulovat o tom, kdo z konzervativců chce koho pošpinit. Podle mě ale každý, kdo šíří lživé zprávy, ztrácí důvěru," dodal Schulz.

 

Německá sociální demokracie bude prý o tom, zda vstoupí do předběžných koaličních rozhovorů s konzervativním blokem kancléřky Angely Merkelové jednat až na stranickém sjezdu příští týden. Chce ale nejdříve prodiskutovat všechny možnosti.

 

 

V případě pokračování koalice chce Schulz rozhodně prosadit reformy Evropské unie, které navrhuje francouzský prezident Emanuel Macron. "Německo se musí stát opět zemí, která podporuje silnou Evropu a nebýt pouhým divákem," prohlásil už dříve Shulz.

 

Blok konzervativců teď musí čekat, jak stranický sjezd sociální demokracie dopadne. "Křesťanskodemokratická unie je připravena na vážná jednání o stabilní vládě. Jasno v tom, jaké jsou postoje sociální demokracie, přinesou další dny," uzavřel federálně výkonný ředitel CDU Klaus Schüler. K dalšímu jednání mezi stranami má dojít 10. a 11. prosince.

Jana Gerleová/epa TN.cz