Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.12. 2016 21:17
petice teror v Berlíně

Polský řidič kamionu je hrdina! Dejte mu vyznamenání, žádají lidé

Zdroj: TV Nova

Zavražděný řidič Lukasz Urban, který zemřel při teroristickém útoku v Berlíně, byl hrdina a zaslouží si proto také dostat nejvyšší německé vyznamenání. Myslí si to tisíce lidí, kteří už na internetu podepisují příslušnou petici.

Nejprve z něj dělali teroristu, teď pro řidiče polského kamionu Lukasze Urbana Němci i Poláci žádají nejvyšší německé vyznamenání - Spolkový kříž za zásluhy.

 

"Dostáváme obrovské množství dotazů, jak by bylo možné finančně podpořit rodinu našeho kolegy Lukasze,“ napsal na Facebooku majitel dopravní společnosti a jeho bratranec Ariel Żurawski, který si pomoci od lidí nesmírně váží. "Děkujeme za každé dobré slovo, rady i pomoc,“ dodal.

 

Polského řidiče kamionu (37) podle všeho přepadl a unesl terorista, který pak s jeho vozem vjel do davu lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz. Urban v době incidentu seděl na místě spolujezdce. Podle médií se těsně před útokem popral v kabině s útočníkem - zřejmě se pokusil strhnout řízení. Dost možná tak zabránil mnohem horší tragédii.

 

Muže našli vyšetřovatelé mrtvého. Zemřel až po útoku, při kterém zemřelo 11 lidí - byl pobodán a následně zastřelen. Lidé teď podepisují petici a doufají, že bude vyznamenán.

 

 

Pátrání po teroristovi

 

Policie v Německu i dalších evropských zemích dál pátrá po Tunisanovi Anisovi Amrim, kterého německé nejvyšší státní zastupitelství označilo za pachatele pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína.

 

V kamionu, který byl pro útok zneužit, se nalezly Amriho otisky prstů. Německá policie dnes uskutečnila několik razií, Tunisan zatím stále uniká. Napadené trhy na náměstí Breitscheidplatz se za zvýšených bezpečnostních opatření znovu otevřely návštěvníkům. Němečtí konzervativní politici požadují zpřísnění bezpečnosti v celé zemi.

 

"V kabině kamionu se našly (Amriho) otisky prstů a jsou i další důkazy," uvedl ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož je tak čtyřiadvacetiletý Tunisan s vysokou pravděpodobností pachatelem útoku. O Amriho vině je přesvědčeno i nejvyšší státní zastupitelství, které dnes na Tunisana vydalo zatykač.

 

 

Podle listu The New York Times Amri na internetu zjišťoval, jak připravit výbušniny. Tunisan také údajně nejméně jednou komunikoval s příslušníky organizace Islámský stát (IS). Německá média zase uvedla, že v Berlíně dříve prodával drogy. Kriminální minulost má za sebou už v Itálii, odkud do Německa přišel. Za žhářství v Itálii strávil ve vězení 3,5 roku.

 

"Teoreticky jsme všichni už dlouho věděli, že jsme také cílem islámského terorismu," řekla dnes kancléřka Angela Merkelová. "Jsem v posledních dnech velmi hrdá na to, jak klidně velké množství lidí na tuto situaci reagovalo," řekla.

ČTK/ lud TN.cz