Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 12. 2017
Kilometry je nezastavily

Pomoc na dálku: Hasiči z Ostravy zachránili Čecha ve Švýcarsku

Operační středisko HZS - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Operační středisko HZS - Ilustrační foto

Velmi netradiční zásah si ve čtvrtek ráno připsalo operační středisko Moravskoslezských hasičů. Na tísňovou linku se obrátil dispečer přepravní firmy, jehož řidič mu volal ze Švýcarska, že je mu špatně. Přivolat si pomoc ale sám nemohl, protože se nedokázal domluvit. I z Ostravy mu ale hasiči dokázali pomoc sehnat.

Ve čtvrtek brzy ráno zavolal na tísňovou linku dispečer české přepravní firmy, která vyslala kamion do Švýcarska. Jeho řidič, který čekal na vykládku zboží, měl velké bolesti a vážné zdravotní problémy. Hovor přijali hasiči, kteří tísňovou linku ostravského Integrovaného bezpečnostního centra obsluhovali.

 

Hasiči ale nemohli využít obvyklou cestu přes Evropskou asociaci tísňových linek, protože Švýcarsko do ní není zapojeno.

 

"Proto volali na několik linek na české velvyslanectví v Bernu. Protože tam nikdo nereagoval na jejich volání na běžná telefonní čísla, ostravští hasiči zapojili do spolupráce i generální ředitelství HZS ČR v Praze," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

 

 

Operátorům se nakonec podařilo najít číslo na nonstop pohotovostní linku české ambasády a dovolali se vstřícné pracovnici českého velvyslanectví, které situaci vysvětlili, předali kontakt na firmu i na řidiče, který neuměl německy ani anglicky, aby si sám zavolal pomoc.

 

"Pracovnice Velvyslanectví ČR v Bernu kolem šesté hodiny ranní hasičům do Ostravy zavolala, že muž je již ve švýcarské sanitce po ošetření," prozradil Petr Kůdela, že příběh měl dobrý konec.
 

vbo TN.cz
Reklama