Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.3. 2015 08:55
Branná výchova TN.cz

Poplach! Kdy utíkat, když zazní sirény? PŘEHLED signálů

Sirény
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Zkoušku sirén každou první středu v měsíci pozná jistě každý. Jenže co když se ozve varovný signál? Poznáte jej? Současná situace ve světě nám připomněla důležitou věc - většina lidí neví, jak rozpoznat varování před nebezpečím. Připravili jsme proto přehled varovných signálů. Co znamenají a kdy se spouštějí?

Všichni jistě znáte pravidelnou zkoušku sirén, která probíhá zpravidla první středu v měsíci v pravé poledne. Jedná se o nepřerušovaný zvuk trvající 140 vteřin, jenž slýcháme od listopadu 2001. Jenže za ty roky jsme se ho naučili ignorovat. Co však dělat, když se nejednou ozve varovný signál? Máme vzít nohy na ramena? Schovat se? Co signály znamenají, jak se od sebe liší, a dají se podle nich rozpoznat bezpečnostní rizika? Tyto otázky si zodpovíme.

 

Víte, že… Od roku 2009 předchází zkoušce sirén hlasové upozornění. Stalo se tak po množství stížností cizinců, které signál překvapil, a měli strach, že jde o skutečné varování před nebezpečím.

 

Jaké druhy signálů můžete slyšet?

 

Pravidelná zkouška sirén – jak je již výše zmíněno, jde o 140 sekund trvající nepřerušovaný signál spouštěný zpravidla první středu v měsíci.

 

Požární poplach - dále se můžeme setkat se signálem, který není ani varovný ani zkušební. "Slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Nazýváme jej „Požární poplach“ a je vyhlašován rotační sirénou přerušovaným signálem (25 sekund trvalý tón, 10 sekund přerušení, 25 sekund trvalý tón) po dobu jedné minuty anebo v případě elektronické sirény napodobením tónu trubky „HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ“ také po dobu jedné minuty," uvedl pro TN.cz Jaromír Šiman z odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení MV-GŘ HZS ČR.

 

Všeobecná výstraha – jediný varovný signál užívaný na území České republiky, kterým se varuje obyvatelstvo při hrozící nebo nastalé mimořádné události. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény trvajícím 140 vteřin. V případě nouze může být vyhlašován v tříminutových intervalech.

 

Existuje několik typů sirén, které signalizují jakékoli nebezpečí od povodní, přes ohlášení úniku chemických či radioaktivních látek, až po válečný útok:

 

- nejmodernější - elektronická, opatřená hlasovým modulem, která upřesňuje charakter ohrožení (nebezpečí zátopové vlny, chemická havárie, radiační havárie) a vyzývá ke sledování vysílání rozhlasu a televize.

 

- elektrické rotační – signalizují pouze tónem. Jaké konkrétní nebezpečí hrozí, to podle signalizace nepoznáme. Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajstvích televize či rádia. Tyto informace mohou být sdělovány také obecními rozhlasy, popřípadě megafony záchranářských vozidel, vysvětluje Jaromír Šiman.

 

Jestliže uslyšíte varovný signál všeobecné výstrahy, doporučuje se především okamžitě najít úkryt v jakékoli blízké zděné budově, která má uzavíratelné prostory. Panuje představa, že byste se měli schovat ve sklepě, tomu se ovšem vyhněte a raději dejte přednost místnostem ve vyšších patrech, nebo středu budovy bez oken z důvodu ochrany před šířením nebezpečných látek (většina z nich je težší než vzduch, tj. drží se při zemi).

 

Tato rada neplatí, pokud jde o varování před povodněmi. V případě této hrozby je doporučováno vyhledat vyvýšené místo (kopec), nebo volné prostranství.

 

Místnost, ve které se ukryjete, izolujte od okolí – zabezpečte okna a dveře. V případě chemické či jaderné havárie vypněte klimatizaci a větrání. Ucpěte jakákoli místa, z nichž by do vašeho úkrytu mohl proudit vzduch z venku.

 

Pak už nezbývá nic jiného než jen čekat na další informace ze sdělovacích prostředků či od záchranářů.

 

V České republice existuje údajně až pět tisíc úkrytů – bunkrů, protiatomových krytů, které byly postaveny v době studené války. Kde se nachází ten nejbližší vašemu bydlišti? Co by měla obsahovat „kápézetka“ neboli krabička poslední záchrany? Zásobují se Češi na horší časy po vzoru našich babiček, které ještě pamatují válku. A jak dát první pomoc? Na všechny tyto otázky zodpovíme ve velkém seriálu! Stačí sledovat TN.cz

Anna Cajthamlová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.3. | 08:41 petrik17pavel
21
Běžte už do prdele s varovnými signály. Žijí zde lidé, kteří prožily půl ...
1.6. | 16:59 michal729
-2
ja o demokraciji stojim ,tak piste sami za sebe ju.a za informaci dekuju.
1.9. | 23:19 Zuzana Mordiová
2
Náhlasit nevhodný komentář
Perfektný článoček! Stručný a nápomocný. V noci o 23.00 hod. sa ozval poplašný signál. Syna som odviezla neďaleko od nášho bydliska na prázdniny. Veľmi som sa prestrašila. Čo mám robiť? Panika! Ísť pre syna? Vďaka Vášmu článočku som sa dozvedela, že nešlo o všeobecné ohrozenie, ale zvolávanieHASIČOV
1.6. | 16:59 michal729
-2
Náhlasit nevhodný komentář
ja o demokraciji stojim ,tak piste sami za sebe ju.a za informaci dekuju.
24.3. | 15:24 kociannova
0
Náhlasit nevhodný komentář
docela ráda bych tedy věděla, co mají dělat lidé bydlící v panelácích (věžácích) uprostřed městského sídliště ! Kde se dá najít místnost bez oken uprostřed domu, jak tady mudrci radí ?!
23.3. | 09:43 mibis
3
Náhlasit nevhodný komentář
No, v Rusku už se obnovují kryty a jsou tam přípravy na napadení....co jiného čekat, když jsou provokace na obou stranách a mérika ?? taky všechno špatně už od zavraždění prezidenta Lincolna..a říkalo se mu poctivý ABE...kam se na ty dnešní hrabe postavička z historie /válečný zločinec/- ministr ...
23.3. | 09:21 pan tecka
8
Náhlasit nevhodný komentář
Petrik 17 pavel - souhlasím na takové sirény jsme zvyklý z předešlých 80 let vojny to ještě nebyli redaktoři a Nova na světě když byly alarmy i ruční siréna dokonce byla.Bude válka bude to je tím že jste cinkali klíčema. Je to horší situace než kdysi teď se tady budou projíždět vojenské konvoje ...
23.3. | 08:41 petrik17pavel
21
Náhlasit nevhodný komentář
Běžte už do prdele s varovnými signály. Žijí zde lidé, kteří prožily půl století i více bez psychologických nátlaků a něco zažily a vybudovaly. Dnes se jenom straší a připravuji se lidi na válku a ničení . Da se říci, že jde o zkurvenou "Demokracii" o kterou dnes téměř nikdo nestojí. ...