Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.8. 2017 17:47
Sněmovní komise

Poslanci opět řeší úniky ze spisů, odpovídal jim i šéf GIBSu

Zdroj: TV Nova

Sněmovní vyšetřovací komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů začala své úterní jednání výslechem šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína. Po něm měl před poslance předstoupit ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

"Od zástupců bezpečnostních sborů a informační služby budeme chtít znát jejich informace k těm kauzám, které nás zajímají z hlediska možných úniků z vyšetřovacích spisů," řekl novinářům před jednáním předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). 


Na odpoledne byl předvolán ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Michal Mazánek. Před ním měl ale před komisí vypovídat manažer společnosti MAFRA František Nachtigall a poslancům měl ozřejmit okolnosti schůzek novináře Marka Přibila s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).


Podle Plíška Nachtigall vypovídal jinak než Přibil. "Komise si dnes také zadá právní analýzu na téma, co znamená nepravdivá výpověď nebo křivé svědectví před vyšetřovací komisí Poslanecké sněmovny," dodal předseda komise.


Se svými kolegy z komise se bude chtít Plíšek poradit o tom, zda znovu nepozvat Babiše, který před komisi předstoupil už minulý týden. Podle Plíška minule odmítl Babiš na řadu otázek odpovídat také z toho důvodu, že ve věci odposlechů svých rozhovorů s Přibilem podal trestní oznámení. Policie ale toto oznámení odložila. Nezjistily se skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byla naplněna skutková podstata některého z trestných činů.Babiš s Přibilem, který tehdy byl novinářem Mladé fronty Dnes, na uniklých nahrávkách diskutují například o připravovaných článcích, které se měly týkat politických rivalů, a o vhodném načasování jejich vydání. Později se objevily další nahrávky, na kterých oba muži debatují například o policejním vyšetřování některých kauz. Babiš ale popřel, že by měl někdy k dispozici takzvaný živý policejní spis, a obdobně se vyjádřil i Přibil.


"Požádali jsme o zbavení mlčenlivosti v kauzách Vidkun, Beretta, pořízení nahrávek Babiš - Přibil a také u dotační kauzy na ministerstvu školství," uvedl Plíšek. "Také řešíme i kauzu OKD. V této souvislosti bude na jedno z dalších jednání komise pozván i pan premiér (Bohuslav Sobotka)," dodal Plíšek.

 

Později odpoledne Plíšek uvedl, že na příští zasedání komise by měl mimo jiné dorazit investigativní reportér Janek Kroupa nebo ministr vnitra Milan Chovanec či policejní prezident Tomáš Tuhý.

tn.cz / ČTK