Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.12. 2016 19:10
Jednání Sněmovny

Poslanci schválili důležité zákony! O důchodu, učitelích i mateřské

Poslanecká sněmovna
Zdroj: Mediafax
Poslanci schválili důležité zákony - ilustrační foto

Poslanci podpořili v prvním čtení důležité zákony. Schválili novelu, podle níž by měla být věková hranice pro odchod do důchodu 65 let. Podpořili také zavedení kariérního řádu učitelů nebo ochranu matek po návratu z rodičovské do práce.

Věková hranice pro odchod do důchodu bude možná 65 let. Novelu, která to předpokládá, ale podle níž se bude moci věk časem upravovat podle doby dožití, podpořila v dnešním úvodním kole Sněmovna. Předloha přečkala návrhy opoziční TOP 09 na zamítnutí a na vrácení vládě k přepracování a míří k posouzení do sociálního výboru.

 

Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku neexistuje.

 

Pravicoví poslanci mluví v souvislosti s novelou o populismu. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL ji podpořila před říjnovými krajskými volbami, podle ODS a TOP 09 z politických důvodů a bez praktických dopadů. Jde podle nich o marketingový tah.

 

 

Novela o důchodovém pojištění vedle omezení věku totiž obsahuje i pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude maximální důchodový věk upravovat. Nová vyhodnocení by měla následně vznikat každých pět let.

 

Sněmovna také v prvním kole podpořila zavedení kariérního řádu pro učitele. Pedagogové mají být zařazeni do tří stupňů od začínajících po vynikající, podle svého zařazení budou také odměňováni. Ministryně školství Kateřina Valachová tak chce učitelství zatraktivnit.

 

"Účelem zákona je zavést další možnosti profesního a specializačního rozvoje učitelů a učitelek," uvedla ministryně. Smyslem je podle ní učinit profesi lákavou pro absolventy pedagogických fakult a zároveň dát dostatečnou motivaci také stávajícím učitelům.

 

 

Každý začínající učitel bude muset podle návrhu absolvovat od září příštího roku dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Pomáhat mu bude takzvaný uvádějící učitel, který za to bude mít příplatek 3000 korun měsíčně. Přezkušováni nebudou pedagogové s více než dvouletou praxí, kteří budou automaticky samostatnými učiteli.

 

Atestace pro třetí stupeň mají být spuštěny v roce 2021. Vynikající učitelé, kteří na ně dosáhnou, si přilepší až o 5000 korun měsíčně. Na tyto atestace bude dohlížet Národní institut pro další vzdělávání, který má zajistit nezávislost a jednotnost posuzování kompetencí učitelů. O třetí stupeň by se mohli ucházet učitelé po sedmi letech praxe ve druhém stupni.

 

Sněmovna schválila v úvodním kole i novelu zákoníku práce, která mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručuje dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Předloha, jež míří k posouzení do sociálního výboru, má taky více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.

 

 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) označila předlohu za kompromisní. Cílem je podle ní prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a současně posílit ochranu zaměstnance. Naopak opozice předlohu označila za paskvil.

 

Ochranu matek má zvýšit požadavek na zaměstnavatele, aby písemně zdůvodnili závažné provozní důvody, proč nemohou poskytnout zkrácený pracovní úvazek. Matky či otcové by měli mít také nárok na stejnou práci, jakou vykonávali před odchodem na rodičovskou dovolenou.

 

Novela zakotvuje vrcholové řídící pracovníky jako zvláštní kategorii vedoucích zaměstnanců, při hromadném propouštění ukládá zaměstnavatelům zpracovat sociální plán a obsahuje úpravy způsobu rozvržení pracovní doby, posuzování práce přesčas, vzniku překážek v práci nebo ochrany mzdových práv. Změny se dotýkají rovněž práce z domova nebo po telefonu a prevence před stresem a obtěžováním.

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.12. | 19:30 topka55
14
Každých pár měsíců něco schválí ,pak to znovelizují ,zase schválí ..a houno ...
6.12. | 19:48 Karel Marek
-20
Nikdy se neměli důchodci jako dnes, nikdy se nedožívali delšího věku, nikdy ...
7.12. | 06:10 maxfox
4
Náhlasit nevhodný komentář
Karel Marek - žij s důchodem 8000,- třeba i ve vlastním na vesnici. Co dáš za elektřinu,vodný,stočný,topení, další poplatky a vychytávky od státu.Na lékaře a jídlo ti už nezbude.A údržba vlastního bydlení taky něco stojí.
7.12. | 06:05 maxfox
1
Náhlasit nevhodný komentář
Karel Marek - bolševíky jako takové neuznávám, dělali svinstva stejně jako inkvizice a vykořisťující kapitalisté.Podívej se na dnešní Rusko jak se to tam změnilo k lepšímu a to je jen začátek.Kdyby jim západ neházel klacky pod nohy,byli by ještě dál.A Koreu nikomu nepodsouvej, tam jsou fanatici.
6.12. | 23:34 jansuk
4
Náhlasit nevhodný komentář
Pane Marku, máte to marné. Králíka prostě štěkat nenaučíte!
6.12. | 23:27 Karel Marek
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Mimochodem důchodce s důchodem 8 tis se má daleko lepší jako mladá rodina s malými dětmi s příjmem 35 tis. Důchodce již má mít hypotéku splacenou (na to měl celý život) , a děti už by snad neměl mít. Pokud ovšem zůstal v nájmu v Praze na Vinohradech, je blbej.
6.12. | 23:22 Karel Marek
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Rudolfku pod hranicí chudoby žije na světě přes 2,7 miliardy lidí. To je příjem pod 2 USD na hlavu a den . V ČR ANI JEDEN. https://cs.wikipedia.org/wiki/Chudoba napiš ještě nějaký fór. A kdy se měli u nás důchodci lepší jak dnes, Za bolševiků viď? Už se za břicho popadám.
6.12. | 23:17 Karel Marek
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Rudolfek. Typický primitiv, který ví vše. třeba i to že jsem byl soudruh (podle něj všichni studenti museli být bolševici) . Jsem převlečený, miluji Havla, Co ještě víš? Piš barde piš,
6.12. | 23:03 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
6.12. | 22:49 Rudolf Kozák-- Pozdě bycha honiti
6.12. | 22:43 Miloš Tichý
3
Náhlasit nevhodný komentář
Škoda,že už se nedá otevřít-- cynda.!!! Napsal bych jednoduchou větu:: je to lež
6.12. | 22:25 Miloš Tichý
3
Náhlasit nevhodný komentář
Já su už hodně starý člověk,´Melm mně nazývá gerontem,,Ale kdo mně vysvětlí.. poslední odstavec???Řídíci pracovníK???? Jaký???
6.12. | 22:18 Miloš Tichý
3
Náhlasit nevhodný komentář
6.12. | 22:05 Rudolf Kozák.... Je to blbé ale je to tak