Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.9. 2017 14:42
Poslední řádné jednání

Poslanci zřejmě vydají Babiše a Faltýnka: Diskuze potrvá hodiny!

Zdroj: TV Nova

Vydat, nebo nevydat? Tuto otázku v úterý řešila Poslanecká sněmovna. Začalo totiž její poslední řádné jednání, na kterém poslanci budou rozhodovat, zda lídři hnutí ANO Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek přijdou o poslaneckou imunitu. Policie chce oba stíhat za údajný dotační podvod spojený s farmou Čapí hnízdo.

Šedesátkrát zahájilo 200 poslanců v posledních čtyřech letech schůzi ve stejném složení. V úterý naposledy - za šest a půl týdne jsou volby. Poslanci hlasovali o zákonech, které jim s výhradami vrátili senátoři, nebo o mezinárodních smlouvách.

 

Ve sněmovně se ale řešila spíše středa. Zákonodárci budou totiž hlasovat, jestli zbaví imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Karty jsou rozloženy poměrně jasně. Opoziční strany, tedy TOP 09, KSČM nebo ODS budou hlasovat pro zbavení imunity.

 

To podpoří i dvě strany z vládní koalice. "Já chci jediné. Aby se vyjasnilo, jak je možné, že někdo si na rodinném hnízdě dělá svatby a padesát milionů k tomu přispívá Evropa," prohlásil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

 

"Je to technická záležitost. Poslanecká sněmovna není žádný soudní tribunál," myslí si Jiří Mihola z KDU-ČSL, která zřejmě také bude hlasovat pro vydání poslanců.

 

 

A není ani žádné překvapení, že proti zbavení imunity budou nejspíš jako jediní poslanci za hnutí ANO. "My nechceme přesvědčovat sněmovnu o našem vydání či nevydání. My chceme říct pouze naše argumenty, které policista nebo policie zamlčela ve své žádosti," uvedl Faltýnek.

 

Dá se tak říci, že výsledek hlasování je jasný. Naopak nejasné je to, jak dlouho se k němu budou poslanci dostávat. "Pokud jsem dobře rozuměl zástupcům jiných politických klubů, tak nijak poslance nelimitují, kolikrát mají vystoupit," sdělil předseda KSČM Vojtěch Filip. "Naší ambici je jednat krátce a rychle," odporoval Michal Kučera z TOP 09.

 

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek tak nejspíš půjdou do voleb jako trestně stíhaní. Pokud by po volbách obhájili své mandáty, tak by nové složení sněmovny o zbavení imunity muselo hlasovat znova.

František Bůžek/epa TN.cz