Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.1. 2017 21:15
pohádkové peníze

Poslancům rekordně vzrostly platy! Takové odměny tu ještě nebyly

Zdroj: TV Nova

Poslancům se od začátku roku zvýšily platy a poprvé přesáhly hranici sedmdesát tisíc korun hrubého měsíčně. Poslanci se snaží dosáhnout toho, aby měli stejné platy jako soudci nebo státní zástupci. Přitom ještě mají možnost čerpat náhrady a také příplatky za různé funkce.

Minimálně 71 tisíc korun měsíčně – takovou částku poslanci uvidí na svých výplatních páskách už v únoru. V zákonem posvěceném plánu je přitom dosáhnout na platy soudců nebo státních zástupců.

 

Kromě základního platu dostávají mnozí poslanci další peníze třeba za to, že mají funkci předsedy nebo místopředsedy téměř v jakémkoli orgánu Poslanecké sněmovny.

 

Už jenom počet těchto pozic ukazuje, že poslanců, kteří mají pouze základní plat, je menšina. Ve sněmovně funguje 18 výborů s 88 místopředsedy a také 49 podvýborů, taktéž s místopředsedy. Také tu je osm stálých komisí a pět stálých delegací. I jejich šéfové mají za funkci příplatek.

 

 

"Jsou některá omezení – například že nemůže být ve více než třech výborech, nicméně z hlediska platu je to irelevantní, protože se počítá opravdu jenom ta nejvyšší funkce," vysvětlil předseda Sněmovny Jan Hamáček.

 

"Poslanecký plat je adekvátní tomu, že v okamžiku, kdy se stanete poslancem, přestanete najednou vládnout svým časem. Je to opravdu sedmidenní pracovní týden," myslí si poslankyně Nina Nováková. Poslanci dostávají i náhrady na reprezentaci nebo na dopravu.
 

Eliška Zvolánková/ lud TN.cz