Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.1. 2017 21:15
pohádkové peníze

Poslancům rekordně vzrostly platy! Takové odměny tu ještě nebyly

Zdroj: TV Nova

Poslancům se od začátku roku zvýšily platy a poprvé přesáhly hranici sedmdesát tisíc korun hrubého měsíčně. Poslanci se snaží dosáhnout toho, aby měli stejné platy jako soudci nebo státní zástupci. Přitom ještě mají možnost čerpat náhrady a také příplatky za různé funkce.

Minimálně 71 tisíc korun měsíčně – takovou částku poslanci uvidí na svých výplatních páskách už v únoru. V zákonem posvěceném plánu je přitom dosáhnout na platy soudců nebo státních zástupců.

 

Kromě základního platu dostávají mnozí poslanci další peníze třeba za to, že mají funkci předsedy nebo místopředsedy téměř v jakémkoli orgánu Poslanecké sněmovny.

 

Už jenom počet těchto pozic ukazuje, že poslanců, kteří mají pouze základní plat, je menšina. Ve sněmovně funguje 18 výborů s 88 místopředsedy a také 49 podvýborů, taktéž s místopředsedy. Také tu je osm stálých komisí a pět stálých delegací. I jejich šéfové mají za funkci příplatek.

 

 

"Jsou některá omezení – například že nemůže být ve více než třech výborech, nicméně z hlediska platu je to irelevantní, protože se počítá opravdu jenom ta nejvyšší funkce," vysvětlil předseda Sněmovny Jan Hamáček.

 

"Poslanecký plat je adekvátní tomu, že v okamžiku, kdy se stanete poslancem, přestanete najednou vládnout svým časem. Je to opravdu sedmidenní pracovní týden," myslí si poslankyně Nina Nováková. Poslanci dostávají i náhrady na reprezentaci nebo na dopravu.
 

Eliška Zvolánková/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.1. | 21:50 overal
32
Čím hůře se máme, tím více poslanci zvedají platy, to je odporný perverzní ...
11.1. | 21:48 skeptikus
-23
..na to, že tvoří zákony maj plat nižší než kdejakej manažer. V Praze obzvlášť..
12.1. | 17:56 vladisvj
0
Náhlasit nevhodný komentář
To je nehorázná haj...vina. Výsměch národu. A peníze pro zdravotní sestry nejsou. Ať si to páni poslanci zkusí. Nevydrží ani týden. A pro postižené děti se lidé skládají na ulici. Jdu blejt a dát si panáka.
12.1. | 17:41 Vladimír Dedek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Čestný a charakterní člověk. Bohužel ,stačí se podívat na naše PARLAMENTNÍKY a co vidíme- HAJZLY a ŠMEJDY kteří zastupují pouze sebe a své plné kapsy. Není to však jejich chyby, je to chyba těch co je volili !......Hajzl --špatný, zlý člověk,….Šmejd --nepoctivé jednání..
12.1. | 17:21 vsetula
3
Náhlasit nevhodný komentář
Ti co rozhodují a chtějí se přitom obohocovat na lidech kteří opravdu tvoří hodnoty protože pracují,tak ty nelze nazvat službou občanům tohoto státu ale novodobou "VRCHNOSTÍ" "NEJVĚTŠÍMI PARAZITI SPOLEČNOSTI"!!! "TEČKA"!!!!!!!!
12.1. | 15:12 zacotomame
3
Náhlasit nevhodný komentář
A náhrady na kde co? Jsou paušální. A to je věc o které snad ani nemá cenu diskutovat. Nic se nedokládá, peníze se prostě propadnou a nikoho nezajímá kam. Obvykle zůstanou na kontech těch, zákonem chráněných gaunerů.
12.1. | 15:07 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
Horší vládu, než je tato ještě Česko nemělo. Výrazy jako morální kredit a vlastenectví je už mezi politiky téměř vulgarismus. Za jeden mandát je třeba nahrabat a pak se to může třeba posrrat. Proto je třeba zvyšovat platy. O mzdě se nedá hovořit, protože ta je pobírána za práci a tu zde není vidět.
12.1. | 15:03 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
Premiér by rozhodně neměl u ministrů tolerovat absenci takovou, jakou vidím dnes a denně v TV. Poloprázdné lavice, rétoři si třepí hubu k prázdnému sálu. Hlasování o zákonech je díky neúčasti zdlouhavé, krom těch, kterými si vylepšují svůj životní standard. Ty jsou schvalovány promptně.
12.1. | 15:00 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
lex Babiš? Nikdo z nich by neměl vlastnit firmu, nebo mít jinou výdělečnou činnost. Volební zákon by měl být takto postaven. Buď podnikej a nelez do politiky, nebo dělej politiku a vzdej se podnikání. Jedině to je předpoklad, že budeš svou práci dělat plnohodnotně.
12.1. | 14:57 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ale i to bych překousl, kdybych neviděl co je to za flákače. Jak jsou nepostižitelní za to, za co bych já osobně okamžitě zaměstnance vyhodil. Jak nad nimi nevisí žádný Damoklův meč, kterého by se báli. Jak má každý trafiku v nějaké dozorčí radě místo aby makal pro ob čany.
12.1. | 14:55 vsetula
5
Náhlasit nevhodný komentář
A to takový důchodci nedostanou celý doplatek na bydlení ale ještě si musí s toho svého důchodu na něj doplatit.Na rozdíl od těch co jsou na soc.dávkách.Tak že Sralbotko,Marksová atd.,přidejte si ještě všichni víc aby jste neumřeli hladem ale mě nestojíte ani zato aby jste mě políbili poza*dí !!!
12.1. | 14:52 zacotomame
7
Náhlasit nevhodný komentář
Smutné na tom je to, že už ani ty volby nic nezmění. Ještě jsem neslyšel, že by si nově zvolení potentáti, ať zleva, či z prava snížili mzdy. Spíš se v polovině volebního období dozvím, že si zase přidali.