Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 10. 2017

POÚRAZOVÁ PÉČE: Whiplash syndrom - reálná diagnóza, kterou lékaři neuznávají

Spindoctors
Zdroj: oficiální zdroj
Whiplash syndrom na rozdíl od jiných zranění není vidět

Pokud máte za sebou autonehodu bez zranění, ale přesto vás pronásledují bolesti, problémy s viděním a rovnováhou, je pravděpodobné, že ho máte: Whiplash syndrom. Na rozdíl od jiných zranění není vidět. Vzniká při nárazu následkem prudkého pohybu hlavy vpřed a hned zase vzad, jako když švihnete bičem. Proto také syndrom biče nebo opěrkový syndrom.

Před sedmi lety měla paní Renáta K. autonehodu, když ji při odbočování přehlédl řidič kamionu. Její vůz doslova smetl. „Auto bylo na odpis, ale v tu chvíli si řeknete ‚Hurá, žiju!‘,“ svěřila se portálu www.pourazova-pece.cz.

LÍMEC, ORTÉZA A ALOU DOMŮ

V nemocnici dostala límec na krk, ortézu na rameno - a alou domů. Jenže přišly problémy s krční páteří, které neustupovaly. „Začala jsem mít problémy se stabilitou a s očima, a to nemluvím o hučení a pískání v uších. Čtyři roky jsem obcházela doktory,“ vzpomíná a dodává: „Posílali mne k psychiatrům a psychologům, protože to prý mám v hlavě a nic mi není.

Přestala chodit do práce, protože jakákoli zátěž na oči měla vliv na její stabilitu. Teprve poté, co v rádiu náhodou slyšela rozhovor s předním českým odborníkem na Whiplash syndrom docentem Alešem Hahnem z pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, pochopila, co jí vlastně je. Absolvovala u něj vyšetření, které diagnózu potvrdilo.

Ostatní lékaři však dál ani paní Renátu, ani závěry renomovaného odborníka neberou vážně. „Doktor Hahn a jeho diagnózy…“, ušklíbl se její neurolog…

ŠLEHNUTÍ BIČEM

„Typická pro autonehody jsou vícečetná poranění. Pokud se jedná o nějaká jednoduchá zranění, tam se péče nijak neliší od běžných úrazů,“ vysvětluje primář léčebného domu Radium House v Léčebných lázních Jáchymov MUDr. Jindřich Maršík.

V Jáchymově se léčí široké spektrum pacientů po autonehodách. Často jde o poranění páteře, které je většinou spojeno s poraněním míchy, jedná se tedy o pacienty s ochrnutím obou dolních končetin.

Pokud se budeme bavit o méně závažných úrazech, můžeme hovořit o dalším typickém poranění, které nazýváme Whiplash syndrom,“ potvrzuje primář. Whiplash syndrom je poranění v oblasti krku, kdy nejde přímo o nějaké traumatické poškození krční páteře a nedochází tedy ke zlomeninám, ale dochází spíše k poškození měkkých tkání v oblasti krku, šíje, jak vysvětluje doktor Maršík.

Nejčastěji k tomu dochází při nárazu auta zezadu, kdy hlava a tělo vykonávají pohyb nejdříve směrem dozadu, dopředu a zpátky dozadu. Vypadá to jako určité šlehnutí bičem a od toho vychází i název tohoto postižení,“ dodává odborník z jáchymovských lázní, které se letos zapojily pro projektu Poúrazová péče.

VĚŘTE, JE NÁS HODNĚ


Na příběh paní Renáty zareagovaly i další čtenářky webových stránek projektu. „Věřte, že znám spoustu případů lidí, kteří ani netuší, že jejich problematika je právě tento syndrom a kteří jsou zrovna tak zoufalí jako já,“ podělila se o svou zkušenost paní Ivana S.

Kdysi k tzv. opěrkovému syndromu napsala na web několik článků a od té doby se jí ozývají stejně postižení: „Věřte, že je nás hodně. Hodně zoufalých lidí, kteří nejsou schopni fungovat v běžném životě.

Jsem na tom stejně… Pro doktory jsem byla přítěží, vymýšlím si. Až po cca 15 letech mi můj fyzioterapeut oznámil diagnózu,“ napsala ve facebookové diskusi k tématu paní Katka S. Jiná diskutující měla velké štěstí. „Znám to, taky to mám po úrazu už 13 let. Naštěstí můj neurolog tohle zná,“ uvedla paní Jana R.

Pokud jste vy sami nebo někdo z vašich blízkých zažili příběh spojený s autonehodou a návratem do života, můžete se o něj podělit s ostatními. Stačí jej sepsat a poslat na e-mail info@pourazova-pece.cz.

Tisková zpráva

Související články

9 tipů pro pracující mámy

Monster