Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 10. 2017

POÚRAZOVÁ PÉČE: Z nehody si naštěstí nic nepamatuji, vzpomíná zachráněný záchranář

Spindoctors
Zdroj: oficiální zdroj
Pan Martin poslal i fotografie havarované sanitky, kterou řídil

Jen pár dnů po spuštění webu projektu Poúrazová péče na základě výzvy v médiích poslal vůbec první příběh pan Martin z Moravskoslezského kraje. A nejde o ledajaký příběh. V létě před dvěma lety pracoval u krajské záchranky a řídil sanitku, která byla na cestě k vážně zraněnému pacientovi.

Sanitka se zapnutým majákem, kterou řídil na cestě k pacientovi s těžkými popáleninami v obličeji, se střetla s předjížděným autem, protože jeho řidič začal v tu chvíli odbočovat vlevo. Záchranka vyletěla ze silnice, převrátila se a narazila do betonového sloupu… Těžce zraněného řidiče i spolujezdkyni museli hasiči z trosek sanitky vystřihávat tři čtvrtě hodiny, do nemocnice je dopravovaly vrtulníky.

VŠE VÍM JEN Z DOSLECHU

Naštěstí si z té nehody nepamatuji vůbec nic, vše vím jen z dostupných informací a doslechu. Dva měsíce jsem byl v bezvědomí. Potom jsem strávil skoro čtyři měsíce v Odborném léčebném ústavu Paseka a měsíc v lázních Klimkovice,“ rekapituluje pan Martin, který u záchranné služby pracoval 19 let jako řidič – záchranář a jehož příběh přinesly webové stránky www.pourazova-pece.cz. A jeho redakci poslal i fotografie havarované sanitky, kterou řídil. Při pohledu na ně každého napadne, že je zázrak, že je vůbec naživu.

Díky kvalitní práci lékařů a lékařského personálu jsem to přežil a všem jsem jim nesmírně vděčný. Dnes zvládnu chůzi i vystoupat do schodů. To mě učili v ústavu Paseka, tam jsem začínal jako takzvaný ležák. Učil jsem se třeba jen přetočit se na záda. Od té doby ale vím, jaká je to makačka pro miminko, když se učí pást koníčky,“ říká pan Martin s úsměvem na tváři.

DŮLEŽITÁ REKONVALESCENCE

Rekonvalescence je zásadně důležitá, aby lidé měli co nejvyšší šanci vrátit se zpět do normálního života. Proto jsme se rozhodli kromě finančních prostředků poskytovat i naturální plnění – tedy lázeňské a rehabilitační služby, které skutečně pomohou s uzdravením,“ připomíná Lubomír Netolický, manažer pojištění poúrazové péče od Generali.

V mnoha případech se však potřebná péče po úrazech a nehodách nedostane těm nejpotřebnějším a na vině je malá informovanost pacientů, ale také lékařů v nemocničních zařízeních.

A právě přispět k lepší informovanosti pacientů po dopravní nehodě o možnostech návratu do běžného života si klade za cíl projekt Poúrazová péče, který vzniká od jara letošního roku. Zapojila se do něj řada špičkových zdravotnických zařízení, jejichž seznam najdete na webových stránkách projektu.

SE ZDRAVÍM STÁLE BOJUJE

Vozík, chodítko, a když jsem poprvé udělal šest kroků, tak to byla sláva,“ pokračuje ve vzpomínkách pan Martin. Dnes je v invalidním důchodu a bohužel stále bojuje se svým zdravím. „Momentálně je problémem stabilita při chůzi a také bolesti. Bez nich už to asi nebude, ale proti tomu, co jsem zažil, se to dá vydržet.“.

Když jsem byl ležák, tak jsem se nejvíce těšil na to, až si stoupnu k umyvadlu,“ vybavuje si zázrakem zachráněný záchranář a dodává, že si dnes nesmírně váží toho, že už není odkázán na péči druhých. „To, co jsem nedobrovolně prožil, mne naučilo vážit si věcí, které si zdravý člověk ani neuvědomuje a které bere jako samozřejmost. A auto? To už řídím normálně. Je nejspíš moc dobře, že si nic z toho nepamatuji. Mozek je prostě opravdu zázračný orgán,“ uzavírá se smajlíkem svůj příběh, o nějž se chtěl podělit s ostatními.

NAPIŠTE SVŮJ PŘÍBĚH

Jan Povýšil, garant projektu Poúrazová péče a také paralympijský medailista, mistr Evropy a vicemistr světa v plavání, který je od svých patnácti let po úrazu do značné míry závislý na vozíku, vybízí všechny, kteří zažili autonehodu a poprali se, anebo se ještě stále perou s jejími následky, aby se o své zážitky a zkušenosti podělili s ostatními.

Stačí napsat váš příběh a poslat jej na e-mailovou adresu info@pourazova-pece.cz. Poslat můžete i video nebo fotografie. Důležité je, aby si ostatní uvědomili, že se to může stát i jim,“ uzavírá.

Tisková zpráva

Související články

9 tipů pro pracující mámy

Monster