Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2017
pozor v zahraničí

Používáte v autě kameru nebo navigaci? Hrozí statisícové pokuty

Navigace
Zdroj: Profimedia
Dejte si pozor na správné umístění přístroje (ilustrační foto)

Jezdit s navigací se v posledních letech stalo samozřejmostí. Jenže pokud ji v autě máte umístěnou špatně, hrozí vám i pokuta. Ještě vážnější je situace s palubními kamerami, ty v některých zemích nemůžete mít za sklem vůbec.

Co je v Česku běžné, může být v zahraničí problém. Češi si zvykli umisťovat na čelní sklo bezpečnostní kamery a natáčet si svou jízdu. Častokrát tak mohou zachytit přestupky, a pomoci tak s jejich vyšetřováním.

 

Jenže například v Rakousku nebo Portugalsku takové kamery vůbec nesmíte za sklem mít. V Rakousku za takový prohřešek můžete v krajním případě dostat pokutu až 10 tisíc euro (asi 260 tisíc korun). Na Slovensku zase navigace nebo podobný přístroj nesmí být umístěn na čelním skle v zorném poli řidiče. Podobné je to i v jiných evropských zemích

 

Pokuta za špatné umístění přístroje hrozí také v Česku. "Za umístění nějakého předmětu ve výhledu řidiče - ať už se jedná o palubní kameru, navigaci, či plyšáky a ozdoby, může být řidiči uložena pokuta až do výše 2000 korun," vysvětlil policejní mluvčí Jozef Bocán.

 

 

Pozor byste si měli dávat ještě na jednu věc, tou je zveřejňování videí, která pomocí palubní kamery nahrajete. Pokud totiž nahrávku zveřejníte na sociálních sítích a osoby na ní jsou identifikovatelné, jedná už se o zpracování osobních údajů. Za to úřad ukládá pokuty v řádu tisíců až deseti tisíců korun.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO HRŮZY: Horší parkování jste v životě neviděli! Žena málem zabila sebe i lidi kolem

VIDEO: Důchodkyně stále stojí u silnice s fénem a míří na vozidla! Neuhodnete, co se stane

Kolik skutečně stojí provoz auta. PŘÍKLAD

mom TN.cz