Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.12. 2015 12:13
Vyhořelá památka

Požár chaty Libušín: Viníkem je podle policie opravář komínu

Požár chaty Libušín na Pustevnách - 10
Zdroj: HZS Zlínského kraje

Policie ukončila vyšetřování loňského požáru Libušína na Pustevnách. Obvinila padesátiletého muže z Karvinska, který měl zanedbat opravu komínového systému. Muži za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí až osm let vězení.

"Vyšetřováním policisté vyloučili úmyslné založení požáru a dále i skutečnost, že by za vznik požáru mohla závada na elektroinstalaci. Místem vzniku požáru určili kriminalisté těleso komína," uvedl pro ČTK policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

 

Policie proto obvinila 50letého muže z Karvinska, který se v roce 2007 podílel na opravě komínových těles a práce měl na starost. "Jelikož byl odpovědný za provedení těchto prací, policejní komisař jej v uplynulých dnech obvinil z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti," dodal Malcharczik. Obviněnému hrozí až 8 let vězení.

 

112

GALERIE: Požár chaty Libušín na Pustevnách

Zdroj: HZS Zlínského kraje

Požár chaty Libušín na Pustevnách - 1

Hodnocení:

 

Chata Libušín částečně vyhořela v noci na 3. března loňského roku. Požár zachvátil hlavně pravé křídlo, kde se nacházela nejcennější jídelna. Chata patřila do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, na malbách v interiéru se podílel i Mikoláš Aleš.

 

 

Odhady škod se pohybují mezi 80 a 50 miliony korun. Krátce po požáru byla vyhlášena sbírka na obnovu chaty, kterou bohužel dvakrát vykradli zloději. Zároveň probíhá soutěž na dodavatele stavby. Kdyby byla stavební firma vybrána už přes zimu, opravy by mohly začít na jaře.
 

epa TN.cz

Diskuze

30.12. | 17:21 jan goebels
4
Náhlasit nevhodný komentář
Zase už pohádka o komínu? jestlipak špinavé etnikum zase nepotřebovalo prachy a nedemontovalo nějaké důležité prvky komínu...dobře víme,že ty černé čubky nenechají nic na pokoji
30.12. | 12:56 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..ciganka umyslne lze a vyrvava o rasistech,kteri ji zapalili strechu a nic se nedeje a chudakovi chlapovi,ktery zrejme z nedbalosti neco posr.al hrozi mnoho let zalare.Hnus..
30.12. | 12:18 maxfox
1
Náhlasit nevhodný komentář
To jsme my Češi.Pak na něco udělejte sbírku a stejně se to rozkrade, jako celá republika.